Sokan tartanak a napelemes rendszer telepítésétől az engedélyek megszerzése és az esetleges kivitelezési nehézségek miatt. Érdemes szakembereket felkérni a feladatra, akik a tervezéstől a kivitelezésig mindent profin elvégeznek. A tervezés és a helyszíni felmérés során elsődlegesen három dolgot érdemes mérlegelni: megfelelő-e a tájolás és a tető dőlésszöge, illetve a tetőszerkezet teherbírása. A tervezés utolsó lépéseként ki kell számolni az előző évek fogyasztása és a tervezett fogyasztók beépítését figyelembe véve, hogy mekkora teljesítményű rendszerre van szükség a kielégítő energiaellátottsághoz. Ha már kirajzolódtak a részletek a tervezés során, következhet a szükséges engedélyek megszerzése. A fenti feltételek teljesülése után megtörténhet a napelemes rendszer felszerelése, ami pár nap alatt készen van.
Milyen feltételekkel tud működni?
A napelempanelek a Nap fényét felhasználva állítanak elő elektromosságot. A napelemcellákba érkező sugárzás találkozik a szilíciumréteggel és elnyelődik, szabad elektronokat generálva. A szilíciumréteben és az alatta található vezető rétegben keletkezett elektromos térben a felszabadult elektronok mozgásra kényszerülnek, így jön létre az elektromosság. A jelenséghez nem feltétlen napfény kell, bármilyen megfelelő spektrumú fényforrással is működik. A Nap azonban fenntartható, elérhető és másfél óra alatt lesugározza a Földre az emberiség egész éves áramigényét, csak még nem tudjuk megfelelően hasznosítani. A napenergiát Magyarországon a legoptimálisabban déli fekvésű tetővel, 35 fokos dőlésszöggel lehet kihasználni.
Hogyan működik a napkollektor?
A napkollektorokban fagyálló folyadék kering, amely napfény hatására melegszik fel. A rendszer a gépészeti eszközök által ezt tárolja, szállítja és használja fel. A napkollektor gyakorlatilag napenergiával működő vízmelegítő, az általa termelt meleg vizet lehet használni például fűtéshez, mosogatáshoz, fürdéshez. Napelemet akkor célszerű választani, ha a villanyszámla lefaragása a cél, napkollektort pedig akkor, ha a fűtésen, melegvíz-előállításon spórolnánk. Mindkettőt egyszerre alkalmazva mind a hőenergia, mind a villamosenergia-ellátás biztosított lesz.