Keménységfaktor
Hallottál már az ún. Moh’s skáláról? Ez egy olyan skála, amely az anyagok keménységét méri egy 1-10-ig terjedő skálán. Ezt a mérést a gyémánt keménységéhez viszonyítják, amely ez esetben a 10-es értéket képviseli.
A skála azt érzékelteti, hogy a magasabb számmal jelölt anyag képes megkarcolni az alacsonyabb besorolásút, szóval minél keményebb egy anyag, annál magasabb lesz a hozzá tartozó szám is.
A csempe és greslap keménységének vizsgálata
A csempe kemény zománcréteggel van ellátva, és egy puhább hordozóanyagra lett égetve. A hordozóanyag keménysége az pedig 5-6-os értékkel határolható körbe. A fúrás során általában a zománcréteg szokott némi problémát okozni, mivel ennek keménysége 8-9 közötti. A greslap vastagsága már 8-12 mm, s a matt greslapok felülete a 8-9, anyaguk pedig a 7-8-as keménység között mozog.
Fúrási hibák és akadályok
Több oka is lehet annak, ha nem tudjuk átfúrni a csempét. A leggyakoribb indok azonban az, ha nem megfelelő fúrófejjel fogunk neki a munkának.
A fúrás során a kemény anyagú hegy forgácsolni kezdi az anyagot, de ez csak akkor működik, ha a fúród hegye jóval keményebb, mint a fúrni kívánt felület. Az acél (8-as keménységű) fúróhegy például csak megkarcolni képes az üveget. Ezzel szemben az ún. volfram-karbid bevonatú fúró, vagy más néven vidia már segíthet a szerkezeti fúrásokban, azonban ez igen érzékeny a hőre. Ezért a csempe és greslap átfúrását már ez sem teszi lehetővé, mivel ilyenkor rendkívül sok hő keletkezik.
Amennyiben sajnálod a greslapot, akkor sem kell aggódnod! A Designmarket lakberendezési kínálata segíthet megtalálni a tökéletes fúrás nélküli kiegészítőt otthonodba!
Akkor mivel fúrjak?
A csempe és greslap átfúrásához a leginkább alkalmas eszköz a gyémántfúró, amely gyakorlatilag iparigyémánt-bevonattal rendelkezik. Vigyázz azonban, ezek esetében is gondoskodni kell a megfelelő hűtésről, mert a hő ennek a változatnak sem tesz jót!
Szintén bevált módszer lehet a hegyes éllel ellátott, horony nélküli csempefúrók használata. Mit fúrhatunk velük? Puhább csempéket és mázas kerámiákat, de greslapokat semmiképpen!
A legjobb megoldás a vizesen dolgozó gyémántfúró, amely olyan, mintha egy kisebb üreges cső végét belemártották volna valamilyen durva poros anyagba. Az ipari gyémántkristály-bevonat miatt már a legkeményebb greslapok sem jelentenek akadályt. Természetesen, vannak ún. száraz gyémántfúrók is, amelyek a vizes darabok továbbfejlesztett változatai.