4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Pallas Athéné Kiválósági Ösztöndíj Program a koronavírus-járvány okozta szokatlan körülmények ellenére a 2020/2021-es tanévben is zavartalanul működik, sőt az MNB Alapítványának döntése értelmében a 2021/2022-es akadémiai évben is tovább folytatódik, méghozzá 30-ról 40 ezer forintra emelt havi ösztöndíjjal.

Január 22-én újabb külhoni magyar egyetemisták vehették át a sikeres pályázatukról szóló dokumentumot. Az eseményt online rendezte meg a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) és a Vajdasági Magyar Közgazdasági Társaság. Az okleveleket jelképesen Dubéczi Zoltán, az MNB elnöki főtanácsadója adta át a virtuális térben jelen lévő 21 diáknak. Korábban Kolozsváron, Nagyváradon, Csíkszeredában, Beregszászon és Komáromban is hasonló módon tartották meg az ösztöndíjátadást.

Bánkuty Tamás, az Alapítvány igazgatója kérdésünkre elmondta: a Pallas Athéné Kiválósági Ösztöndíj a legtehetségesebb hazai és határon túli magyar diákokat segíti. A program fő célja a kiemelkedő tanulmányi, tudományos és közéleti tevékenységet végző legkiválóbb hallgatók munkájának támogatása.

„Évek óta építjük azt a tudományos hálót, amelynek révén el tudjuk érni őket. Összesen 60 millió forintnyi ösztöndíjat ad az alapítvány a Partiumi Keresztény Egyetem, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Nyíregyházi Egyetem és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, a Babes-Bolyai Tudományegyetem, a Selye János Egyetem és a Vajdasági Magyar Közgazdász Társaság segítségével a legtehetségesebb diákoknak.”

Dubéczi Zoltán az ösztöndíj hátteréről elmondta: a Magyar Nemzeti Bank 2016-ban hozta létre az Országos Közgazdasági Kiválósági Ösztöndíj Programot. Ez a Magyarországon tanuló legkiválóbb közgazdász hallgatóknak szólt. Öt alap- és tíz mesterképzési szakkal kezdték el a projektet, 2019-ben és 2020-ban mintegy 25 egyetemen körülbelül 550 hallgató, „a legkiválóbb három százalék” részesült az ösztöndíjban.

A fogadtatás sikere és az elért eredmények alapján két évvel ezelőtt kiterjesztették a Kárpát-medencei magyarságra is. „Ez tulajdonképpen az anyaországi programunk hasonmása, ez alapján terveztük meg a határon túli magyar területeken, a magyar egyetemeken vagy olyan felsőoktatási intézményekben, ahol magyar nyelven is folyik képzés.”

Partnereik általában a magyar egyetemek, a Délvidéken pedig a Vajdasági Magyar Közgazdász Társaság. Az online eseményen Dubéczi Zoltán meg is köszönte Gyetvai Tímeának, a társaság elnökének az ösztöndíj lebonyolításában és a hallgatók kiválasztásában nyújtott segítségüket.

Díjazták a kiválókat
Díjazták a kiválókat

Az MNB elnök főtanácsadója bejelentette, hogy a következő, 2021/2022-es akadémiai évben is folytatódik a program, és 30 ezerről 40 ezer forintra emelik az ösztöndíj havi összegét.

Dubéczi Zoltán szólt a tavaly öt témakörben meghirdetett nagyszabású Kárpát-medencei versenyről is, amelyre „sajnos a Délvidékről nem érkezett pályázat”. Épp ezért külön felhívta a hallgatóság figyelmét a legfrissebb, „tegnap meghirdetett újabb versenyre”, amelynek témája a járvány utáni világ társadalmi-gazdasági tendenciáinak kutatása, elemzése. „A kiírók ismét számítanak a külhoni magyar hallgatók friss, tiszta, szabadon alkotott gondolataira, véleményére, megérzéseire” – tette hozzá.

Gyetvai Tímea, a Vajdasági Magyar Közgazdász társaság elnöke arról beszélt, hogy a Pallas Athéné Kiválósági Ösztöndíj hozzájárul a vajdasági magyar közgazdászok képzettségi és iskolázottsági szintjének növeléséhez, és egy versenyképes gazdasági szakemberekből álló értelmiségi réteg kineveléséhez. A számos nemzetközi továbbtanulási lehetőség mellett segít abban is, hogy otthon maradásra ösztönözze a fiatalokat. „Sajnos az elmúlt esztendő sok nehézséget hozott mindenki számára, veszteségekkel és megpróbáltatásokkal teli időszak volt, ezért talán még az eddiginél is nagyobb jelentőséggel bírnak a most kiosztott ösztöndíjak” – emelte ki.

A hallgatók nevében Korhecz Réka mondott beszédet, és köszönte meg a PADME támogatását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!