A depresszió nem pusztán az életörömtől foszt meg: kihathat a beteg partnerének kedélyállapotára is. Nem ritkán ugyanis megterhelő a szeretett személyt látni, amint teljesen kifordul magából - írja a Szeged Kurír. Vannak azonban stratégiák, amelyekkel javíthatunk a helyzeten.
Nézzünk szembe a tényekkel!
Habár a legjobb lenne a fájdalmas érzelmeket a szőnyeg alá söpörni, bizonyítottan segít, ha a beteg és partnere is megismeri a betegség hátterét.
A megoldás a terápia - emellett (!) azonban segíthet az is, ha az állapotnak utánaolvasunk az interneten, esetleg önsegítő fórumokra, Facebook-csoportokba is beléphetünk.
Bánjunk csínján a “jó tanácsokkal”!
“Szedd már össze magad!”, “Csak kelj fel és mozdulj ki!” - hangzanak a depressziósnak szóló “jó tanácsok”. A valóságban azonban ezek csak a bűntudatot erősítik az illetőben. A pszichológusok azt javasolják, ilyenkor inkább biztosítsuk a támogatásunkról. Fontos hangsúlyozni azt is, hogy - a látszattal ellentétben - az állapot egyáltalán nem az ő hibája.
Gondoskodjunk önmagunkról is!
Habár a szerettünk betegsége megterhelő, elengedhetetlen, hogy mi magunk is időről időre új energiával töltődjünk fel. Az önmagunkról való gondoskodás azt is jelenti, hogy nem terheljük túl magunkat és tiszteletben tartjuk a saját határainkat.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a depresszió betegség, ami orvosi kezelést - jelen esetben pszichoterápiát - igényel. Esetenként a partnerrel közös terápiás ülések is hasznosak lehetnek.
Köszönjük a segítséget a Férfi portál, Hírlapom, Hírláz, Haenet, Hatnet, Billionaire és Yourday oldalaknak