Papíron 9 százalék a társasági adó kulcsa Magyarországon, de valójában 5 százalékot fizetnek a vállalatok - derül ki a jövő évi költségvetési törvényjavaslatból. Már a 9 százalék is a legalacsonyabbnak számít az Európai Unióban, az 5 százalékos effektív adószint viszont világszerte a nagyon kedvező adózási környezetet biztosító adóparadicsomok közé sorolja Magyarországot.
Az effektív adó azt mutatja, hogy a különböző adóalap csökkentő tételek, kedvezmények figyelembe vételével valójában mennyi adót fizetnek a cégek. Természetesen az 5 százalékos magyar adószint nem azt jelenti, hogy a kisvállalkozások és a nagyvállalatok egyaránt élni tudnak ezzel a mesés lehetőséggel. Nyilván a legnagyobb cégek tudják jobban csökkenteni adóalapjukat, akár nullához közelítve a ténylegesen fizetendő adójukat.
A 2019-es költségvetési javaslat szerint összesen 8509,4 milliárd forint adózás előtti nyereség keletkezik a cégeknél. Ebből a társasági adó alapjába 5657,7 milliárd tartozik majd bele. A törvénybe foglalt 9 százalékos adómérték mellett a számított adó - tehát amennyit a kedvezmények nélkül fizetniük kellene a vállalatoknak - 509,2 milliárd forint lesz.
A különböző mentességek, kedvezmények, illetve a visszatartott adó azonban ebből lecsíp 82,4 milliárd forintot. Így a ténylegesen befizetendő társasági adó 426,8 milliárd forintra csökken. Ez az adózás előtti eredményhez mérten 5 százalékos átlagos adóterhelésnek felel meg.
Idén 4,9 százalékos az effektív adó, vagyis elmondható, hogy egy nagy befektető Magyarországon 5 százalékkal megúszhatja ezt a közterhet - illetve ennél is alacsonyabb elvonással, mint cikkünkben jeleztük.
A költségvetést végső soron 399,5 milliárd forint illeti meg, ha figyelembe vesszük a naptári évtől eltérő év szerint adózó vállalatokat és egyéb korrekciókat is.