Immár csak állami meddőségi klinikákon lehet Magyarországon lombikkezelést igénybe venni, például a Dunamenti REK Reprodukciós Központban, amely, mint köztudott, a 2020-ban elsőként államosított budapesti Kaáli Ambuláns Nőgyógyászati Intézet volt.
Idén februárban szép csendben öt államosított intézményt olvasztottak be a Dunamenti REK-be, nevezetesen a budapesti Forgács Intézet Egészségügyi és Szolgáltató Kft.-t, a budapesti Sterilitas Egészségügyi Ellátó Kft.-t, a budapesti Várandós Egészségügyi Szolgáltató Kft.-t, a szintén fővárosi Róbert Károly Meddőségi Centrum Kft.-t és a tapolcai Pannon Reprodukciós Egészségügyi és Szolgáltató Kft.-t. Bár szakmai berkekben sokan nem értik, hogy szakmai vagy üzleti szempontok vezettek-e a cégek egyesítéséhez, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) korábban azt válaszolta ezzel kapcsolatos kérdésünkre, hogy "egységes rendszerben minden változás hatékonyabb, további terveik miatt az összevonás egy folyamat részének tekinthető".
Tehát a legfrissebb, 2022-es céges beszámoló még a beolvadás előtti állapotokat tükrözi.
A Dunamenti REK Reprodukciós Központ adatai szerint a 2021-es évet kicsit meghaladó (2,46 milliárd forint) árbevétel mellett lett a cég 2022-es éve veszteséges.
Míg 2021-ben 235,7 millió forint volt a nyeresége, addig 2022-ben 69,6 milliós vesztesége lett a meddőségi klinikának. Azaz összességében 305,4 millió forinttal csökkent a profitja.
Még úgy is, hogy a magánszemélyektől származó bevételeik a duplájára, 96,2 millióról 181,6 millióra nőttek (ami azt jelzi, hogy mégsincs minden teljesen ingyen az állami meddőségi klinikákon, ahogy az be lett harangozva).
A veszteség okai a közzétett adatokból összetehetők:
- jócskán visszaesett a cég alaptevékenységéből származó bevétele (236 millióról mínusz 90 millióra) - ami arra enged következtetni, hogy talán a páciensek száma zuhant. Pedig az üzemi eredmény a leginkább alkalmas arra, hogy egy vállalkozás gazdálkodásának hatékonyságát objektíven megmutassa
- de a veszteségben nagy szerepe volt annak is, jóval többet költöttek fejlesztésekre, készletekre, egyéb berendezésekre, járművekre, szellemi termékekre (a korábbi 5 millió helyett 20,5 milliót)
- az is jelentősen hozzájárult a mínuszhoz, hogy közel 500 millió forinttal nőtt az egyéb ráfordítások összege, de nem részletezik ezek mibenlétét (46,1 millió helyett 567,4 millió forint)
- valamint az, hogy több mint a felére visszaestek az egyéb bevételeik (244,7 millió helyett 90,4 millió).
Ehhez még a kiegészítő mellékletben hozzáteszik, hogy működési költségeik az infláció hatására megnövekedtek. Ennek ellenére mégis voltak tételek, amelyeken tudtak spórolni.
Például a cég közel 100 millió forint támogatásot is kapott:
- Az egészségügyi dolgozók NEAK -bértámogatására: 80 680 000 forintot
- És bár a koronavírus-járványt úgy tűnik, a hátunk mögött hagytuk, az OKFŐ-től erre is kaptak még segítséget: "a térítés nélkül kapott készlet értéke a 'járványügyi helyzetre tekintettel' (egyszer használatos védőfelszerelések) 9 207 000 forintot. Igaz, maszkot ez év májusáig még kötelező volt hordani, de az még furcsább, hogy a beszámolóban azt is feltüntetik, a Covid-19 koronavírus világjárvány okozta helyzet a Dunamenti REK Kft. gazdálkodására is hatást gyakorol.
Tavaly ugyan az anyagjellegű kiadásai is kevesebbek lettek, és a bérkifizetéseken is foghatott pénzt a cég, mert 93 főről 71-re karcsúsodott a dolgozói állomány, a vezető tisztségviselőkre azért így is elment 34,6 millió forint.
Ebből az 5 fős felügyelőbizottság (köztük az Orbán-család nőgyógyászaként ismertté vált Dr. Tűzkő Nándor) 34,6 milliót kapott, azaz fejenként 6,9 milliót vihettek haza 2022-ben.
Megnéztük azt is, hogy a februárban beolvasztott öt meddőségi klinikát milyen anyagi helyzetben vette át a Dunamenti REK Kft., és látható szinten nem járt rosszul velük:
- a 21 fős Forgács Intézet 973,6 millió forintos bevételéből 195,4 milliós nyereséget produkált
- a szintén 21 főt foglalkoztató Sterilitas Kft. 973, 6 milliós bevétel mellett 195,4 milliós profitot termelt
- az egy dolgozót sem alkalmazó, évek óta veszteséges Várandós Kft. párezer forintos bevétele mellett nem csoda, ha 2022-ben is veszteséges lett, 1,4 milliós mínusszal
- a 17 fős Róbert Károly Meddőségi Centrum tavalyi éve parádés volt, nemcsak 35 millióról tornázta fel magát 1,3 milliárd forintra, de a nyeresége is több mint tízszeres lett: 577,4 millió forint. Bár nem részletezik e fantasztikus növekedés okát, a számok magukért beszélnek: miközben 3700-szorosára (!) növelték az üzleti tevékenységüket, a saját tőkét több mint tízszeresére emelkedett, nagyon jelentős eszközbefektetés is történt, a személyi és az anyagjellegű ráfordítások pedig több mint négyszeresére nőttek. Tehát a beolvasztott cégek között egyértelműen ez a cég az aranyhal
- a 30 fős Pannon Reprodukciós Kft. ugyan a 2021-hez hasonló, 852,6 milliós árbevétele ellenére sem tudta a korábbi nyereségét kitermelni, így harmadára esett vissza, ami még így is 51 millió forint.
Osztalékot már nem vehettek ki a nyereséges cégek, a Forgács, a Sterilitás és a Róbert Károly osztalékhatározatában már maga Jenei Zoltán, az OKFŐ vezetője írta alá a dokumentumot, miszerint az eredménytartalékba kerüljön a beszipkázott cégek nyeresége.