4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2017-hez képest növekvő árbevétellel, csökkenő adózott eredménnyel és újfent szerény osztalékkal zárta a tavalyi évet a Opus Global tulajdonában álló békéscsabai Csabatáj Zrt. Mészáros Lőrincék agrárvállalkozásnál úgy tűnik, jó dolgozónak lenni: több tízezer forinttal ugrottak meg a fizetések egyetlen év alatt.

A Csabatáj Mezőgazdasági Zrt. 2017 elején került Mészáros Lőrincékhez. Az Átlátszó írt arról, hogy a Hidashát-Csabatáj csoport a 2015-ben bedőlt Buda-Cash vagyona volt, amely a csőd után került Mészárosék fennhatósága alá. A Csabatáj Zrt. 74 százalékos pakettjét az eredeti, 2015-ös vételáron, azaz 1,4 milliárd forintért vásárolta vissza az Opimus Group a Status Capitaltól.

A nemrég közzétett 2018. évi beszámoló szerint a részvények névértéke 55 millió forinttal csökkent, amelyeket a Talentis Agro Zrt. vett meg. A  Mészáros Lőrincet és lányát, Mészáros Beatrixot is az Igazgatóságban tudó Csabatáj a régió egyik legnagyobb tojástermelőjének számít, 150 ezer saját nevelésű tojótyúkkal évente 40 millió tojást termelnek, emellett még növénytermesztéssel foglalkoznak. A cég honlapján található ismertető szerint 930 hektár bérelt földterületen folyik növénytermesztés, főleg őszi búzát, takarmánykukoricát, napraforgót, zöldborsó vetőmag alapanyagot állítanak elő.

Jól fial-e a baromfi?

A Csabatáj a 2017-es 1,67 milliárd forint után tavaly valamivel több, 1,68 milliárd forint árbevételt produkált kizárólag belföldi értékesítésből. A legnagyobb bevételt a két főtevékenység, a baromfitenyésztés, valamint a gabona- és vetőmag nagykereskedelem hozta.

Míg Mészárosék cégénél 2017-ben 113 millió forint nyereség keletkezett, addig 2018-ban már 26 millió forinttal kevesebbet, 87 millió forintot értek el a 4,1 millió forint adó befizetése után. Bár ez sem is tűnik annyira szerény teljesítménynek, ha azt nézzük, hogy 2016-ban mindösszesen 5,6 millió forint eredményt könyveltek el.

A beszámoló szerint a cég közgyűlése úgy döntött, a társaság tavalyi adózott eredményét az eredménytartalékba rakják. Ezzel egyidejűleg viszont az eredménytartalék terhére 807 ezer forint osztalék kifizetését is jóváhagyták. Ez az összeg sem tűnik soknak. Szembetűnő viszont, hogy a Csabatáj 2013-től kezdve pontosan ennyi, 807 ezer forint osztalékot fizetett minden évben a tulajdonosoknak.

A beszámolóból kiderült az is, a vállalkozásokkal szemben fennálló követeléseik a tavalyi 293 millió forint után 345 millió forintra gyarapodtak.  Az anyag jellegű ráfordítások (főleg az anyagköltségek) is minimálisan nőttek: a 2017-es 1,27 milliárdról 1,28 milliárd forintra.

Uniós pénz is csorgott

180 millió forinttal híztak az egyéb bevételek. A 2017-es 170 millió forint után tavaly már 350 millió forint ilyen forrást könyvelhettek el Mészárosék. A legtöbb pénzt a tárgyi eszközök értékesítéséből (190 millió forintot), valamint állami támogatások útján szerezték.

Az agrárcég összesen 140 millió forint állami támogatásban részesült tavaly. A legtöbbet (78 millió forint) a földalapú uniós támogatás hozta a konyhára, de állatjóléti támogatás címén is bezsebeltek 41 milliót.

Többféle lízing- és hiteltartozásuk is fennáll:

  • 10 millió forint Raiffeisen kombájn-lízing,
  • 2,4 millió forint Raiffeisen Lízing-JCB AGRI,
  • 2x4,6 millió forint MERKANTIL Bank kombájn-lízing,
  • 160 millió forint forgóeszköz hitel a K&H-nál (130 millió forint van még hátra),
  • 250 millió forint forgóeszköz hitel az OTP-nél (152 millió forint van még hátra).

Szépen megugrott a dolgozók bére

Mészáros Lőrincék csabai vállalkozása átlagosan 87 főt foglalkoztatott tavaly. Ez két fővel kevesebb, mint korábban. Ezzel együtt viszont a bérükre több mint, azt megelőzően: a 2017-es 243 millió forint után egy évre rá már 284 millió forintot fizettek ki. Ezen túlmenően még 28 millió is ment egyéb személyi jellegű kifizetésekre. A 64 millió forint bérjárulékot hozzászámolva összesen 378 millió fordítottak a dolgozókra a 2018-as évben.

Így Mészárosék cégénél tavaly nem is olyan rossz, 272 ezer forint átlagfizetés jött ki. Ha ehhez hozzánézzük a két évvel korábbi kereseti adatokat, a bérnövekedés még inkább figyelemre méltó. 2017-ben még 45 ezer forinttal kevesebb, 227 ezer forint volt az átlagbér a vállalatnál. A fizikai dolgozók bére a 2017-es 211 ezer forintról 256 ezerre emelkedett. A szellemi dolgozók átlag 270 forintot vihettek haza két éve, tavaly már 319 ezret.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!