Az Angkor Wat épületeinek építészeti jellemzői
Ez a monumentális vallási központ nyolcvan hektáron található, rejtélyes, hogy miért, de kora ellenére nem fogott rajta az idő.
Közel harminc éven át ötvenezer ember keze által, ötezer építőművész irányításával épült ez a különös templomegyüttes. Csak a templomok és szentélyek épültek kőből, minden más lakóépület fából készült, melyekből mára egyetlen egy sem maradt fenn.
A XII. században uralkodó II. Szurjavarman rendelte el az építkezést, melyről hívei úgy tudták, hogy Visnu, a hindu isten tiszteletére épül, az uralkodó azonban saját magának építtette.
A mindenkori uralkodók hittek isteneikben, de saját magukra egyfajta istenkirályként tekintettek.
Misztikum és valóság az Angkor Wat falain
Kiemelkedően fontos vallási központ mind a hinduk, mind a buddhisták körében, melyet több misztikusnak tekinthető furcsaság övez.
Visnu isten házaként emelt egység, ami egyben II. Szurjavarman nyughelye is a szent Meru-hegy építészeti megvalósítása. Az építmények közül kiemelkedő ez a hatvanöt méter magas sírkamra, mely szimbólum és temetkezési hely is.
A halotti templomként is kezelt Angkor Wat tájolása vélhetően emiatt nyugati, a hindu vallásokban megszokott keleti tájolással ellentétben. A hindu eszmék szerint a kelet szimbolizálja az életet, míg a nyugati oldal a halált jelképezi.
A különböző magasságú tornyokat fedett folyosók kötik össze, melyek falain gondosan faragott mitológiai ábrázolások láthatók. A hindu vallás és a khmer birodalom történeteit a faragóművészek a kor eszközeinek ismeretét messze meghaladó rendkívül precíz munkával készítették. A hézagmentesen egymáshoz illesztett kövek és formák látványa különös térhatást kelt ezzel a technikai megvalósítással.
A különleges épületegyüttes mind a hívek, mind a khmer uralkodók számára az istenekhez való kapcsolódáson túl az univerzum egészének földi megjelenését is szimbolizálta.
A Khmer Birodalom és a történelmi viszályok
A Khmer Birodalom valaha volt legnagyobb számban lakott fővárosa gazdagsága ellenére több viszályos helyzet miatt néptelenedett el.
Több királyság által indított komoly támadásokat élt túl, ezek közül a legkeményebb a XV. századi volt, amikor a Thai királyság vette uralma alá a területet. Ezután üresedtek meg az épületek és vette hatalmába a természet gyökereivel körbefonva a falakat.
Mégis az ingoványos, százkilencven méter vizes árokkal körülvett úszó szigeten minden történelmi és időjárási viszontagság ellenére több mint kilencszáz éve stabilan állnak Angkor Wat építményei.