4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A koronavírus-járvány éppen úgy támasztott kihívásokat és okozott nehézségeket a hazai informatikai szektor számára, ahogy új lehetőségeket is nyitott, mondta el lapunknak Bártfai Zsolt, a Delta Technologies Nyrt. igazgatósági tagja.

Ha az amerikai tőzsdeindexeket nézzük, az informatikai vállalatokat tömörítő Nasdaq szárnyalását látva azt gondolhatnánk, hogy a szektor cégeinek kifejezetten jót tett a járvány. Bártfai Zsolt, a Delta Technologies Nyrt. igazgatósági tagja szerint a helyzet azonban nem ennyire egyértelmű. A vállalat számára rövid távon is számos új lehetőséget nyitott, legyen szó a partnereiknek a home officera való átállásáról vagy a digitális oktatásban való részvételről.

Ugyanakkor az is látszódik a vezető szerint, hogy a gazdasági megtorpanás miatt sok vállalat értékeli át a stratégiáját, ütemezik át a beruházásaikat. Mindez pedig érinti az informatikai fejlesztéseket, így végső soron őket, a Delta Technologiest is. Ezzel ellentétes folyamat ugyanakkor, hogy a vállalatok a válság hatására próbálnak még hatékonyabban működni, ami a digitalizáció és a robotizáció irányába tereli őket.

Bártfai Zsolt szerint lehetőségeket és kihívásokat is hozott a járvány
Bártfai Zsolt szerint lehetőségeket és kihívásokat is hozott a járvány

A vállalat napokban frissített stratégiai tervében is megemlékeztek a járványról, és ennek hatásáról. Mint fogalmaznak, a 2020-as év meghatározó környezeti tényezője (külső és belső egyaránt) a koronavírus járvány. A járvány 149 országot érintett eddig, melynek során a világgazdaságban meghatározó szerepet betöltő államok és a kis országok egyaránt kénytelenek voltak gazdaságukat leállítani hosszabb-rövidebb időre. A járvány hatására létrejött gazdasági válság általános és globális. Minden országot és minden gazdasági területet érint. Úgy fogalmaznak az anyagban, hogy a járvány okozta recessziót követően egy átalakult piacon gyors növekedés következik be. A válság fel fogja gyorsítani a negyedik ipari forradalom folyamatait, a fellendülésben fontos szerep vár az IT szektorra.

Magyarországra építenek, de már a határon túlra is tekintenek

A Delta Technologies továbbra is a magyar piacot tekinti a fő fókuszának, de Bártfai Zsolt szerint a stratégiában meghatározott növekedés az organikus fejlődés mellett akvizíciókkal, illetve a külföldi piacokon történő terjeszkedéssel érhető el. A társaság igazgatósági tagja lehetséges akvizíciós célpontként el tud képzelni akár hosszabb múltra visszatekintő vállalkozást, akár start-up-oz is, fontos, hogy csak olyan tranzakció jöhet számításba, ahol új know-how-t, erős szakember gárdát vagy komolyabb szerződésállományt tudnak megszerezni.

Lassan külföldre is mennének...
Lassan külföldre is mennének...

Ami a nemzetközi terjeszkedést illeti, ott építenek egyrészt arra, hogy egyre több olyan magyar vállalkozás is van, amely kilép a régiós piacokra, és ezen partnereik révén tudnak ők is terjeszkedni. Emellett legnagyobb multik beszállítóit megcélozva is remélnek piacokat, ha az elvárt magas minőséghez tudják ezeket a vállalatokat segíteni akár az ipar 4.0, akár készlet és raktár gazdálkodás terén, akkor az adott óriáscégek más országokban lévő beszállítói felé ez erős referencia lehet. Természetesen szóba jöhet a nemzetközi akvizíció is, hiszen egy erős piaci részesedéssel és -helyismerettel rendelkező vállalat felvásárlása az önerőből történő növekedésnél gyorsabb fejlődést tesz lehetővé. Utóbbi azonban Bártfai Zsolt szerint csak néhány éves távlatban lesz hangsúlyosabb.

Keresik az forrásokat

A vállalat igazgatósági tagja azt is elmondta, hogy a válság számos új forrást megnyitott a magyar cégek előtt, legyen szó pályázatokról vagy hitelprogramokról. Ezek mindegyikét megvizsgálják, és amennyiben a stratégiájukkal összhangban van, akkor igyekeznek ilyen módon is forrásokat bevonni. Bártfai Zsolt úgy véli, ezek a források az összes gazdasági szereplő számára kulcsfontosságúak, hiszen segíthetnek abban, hogy a gazdaság minél előbb visszatérje a járvány előtti szintre. Ahogy látjuk akár az Egyesült Államokban, akár a nyugat-európai országokban, itthon is minél több ilyen forrásra van szükség, akár a már meghirdetetteken túl is.

A munkaerő továbbra is szűk keresztmetszet

Annak ellenére, hogy világszerte óriásit fordult a munkaerőpiac, és az év első hónapjainak rekordalacsony szintjéről sok évtizedes magasságba szökött a munkanélküliek aránya, az informatikai piacon ennek nem lehetett érzékelni a nyomát. Úgy tapasztalták, hogy a szektorban nem voltak elbocsátások, így továbbra is nagyon nehéz új szakembereket felvenni. Igaz, a tőzsdei jelenlét a tapasztalataik szerint ebben is segített, a Delta brandje sokkal ismertebbé vált, és vonzóbb lett a vállalat a potenciális munkavállalók számára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!