Hozzávetőlegesen harminc hazai borászatot sújt az Ital Magyarország Kft. csődje, köztük olyan nagynevű pincészeteket is, mint a Takler Pincészet, a Laposa Birtok, a Bodri Pincészet, a Frittmann Borászat. A forgalmazó tartozása jelentős, így a 24.hu beszámolója szerint most a hazai borászok színe-java azt kéri Palkovics Lászlótól mint az iparügyekért és a kereskedelemért is felelős minisztertől, hogy kezdeményezze az Ital Magyarország Kft. (IMO) stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítését.
A portál cikke szerint harminchárom borászat aláírása szerepel a dokumentumon, amelyben megindokolják, miért kérnek különleges elbánást az ital-nagykereskedőnek. A cég tartozása az egyes partnerekkel szemben ennek összege 1,7 és 49,5 millió forint között mozog, a 33 borászat fele több mint tízmillió forintot követel az IMO-tól. A cég lassan egy éve nem fizette ki a neki beszállított termékek ellenértékét, a fizetési, ügyvédi felszólításokra érdemben nem reagált, az esetleges megegyezésre nem törekedett.
A 24.hu cikkében úgy fogalmaz, hogy a borászok kérelméből az derül ki, hogy a borászok a cég felszámolásával számolnak. Úgy vélik, hogy az IMO stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítésével biztosítható az esetleges felszámolás elrendelése esetén a gyors, átlátható, rendezett és az állam által felügyelt eljárás lefolytatása. A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény szerint a kormány rendeletben minősíthet egy szereplőt stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetnek.
A kérelemben úgy indokolják ezt a kérést, hogy az IMO csődjének kárvallottjai hosszú évtizedek óta a piacon elismert és kiemelt minőséget képviselő borászatok, melyeket jelentős anyagi kár érne az igényeik ki nem elégítése esetében. Az egyik érintett borász a 24.hu-nak arról beszélt, arra nem látnak esélyt, hogy az IMO – akár állami segítséggel – tovább működjön, azért keresték meg Palkovicsot, hogy a majdani felszámoló biztos minél korrektebben vezényelje le a felszámolási eljárást, és járjon el a cég vagyonának értékesítése, a hitelezők kifizetése során.
(24.hu)