Ezek azok a bizonyos növekedési kötvények, amelyek kibocsátására 2019. július 1-jétől van lehetősége hazai székhellyel rendelkező nem pénzügyi vállalatoknak. A kikötés, hogy cégenként legalább 1 milliárd forint értékben kell ilyen papírt piacra dobni, legalább 3, legfeljebb 10 éves lejáratra, s egy sorozatból a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfeljebb 70 százalékot - de egy vállalatcsoporttól maximum 20 milliárd forintnyit - vásárolhat, ebből 50-et az aukción, 20-at a másodpiacon.
Január végéig az MNB 16 cég 17 sorozatából - a Baromfi-Coop kettőt is kibocsátott - összesen 152,4 milliárd forint értékben vásárolt, a másodpiacon pedig további közel 37,4 milliárdnyit, méghozzá 14 cég 15 sorozatából, miután két cég, a Mol és a Cordia kötvényeiből csak az aukción vett a jegybank.
Eddig 34 cég kapott zöld jelzést a jegybank által felkért két németországi hitelminősítőtől - Scope Ratings, Euler Hermes - növekedési kötvényei kibocsátásához, közülük 31 együttesen 505 milliárd forintnyi papírt dobna a piacra (3 cég még nem számszerűsítette szándékait). Ebből az MNB 332 milliárdot vehet meg, ami a február 1-jén az eredeti 300 milliárd forintosról 450 milliárdosra emelt vásárlási keretét tekintve azt jelenti, hogy a jegybankhoz még 118 milliárdnyi növekedési kötvény kerülhet.
E táborhoz hamarosan csatlakozhat a Trans-Sped Kft. is, mivel bejelentette, hogy az Euler Hermestől megszerzett hitelminősítése birtokában 5 milliárd forint értékben bocsát ki növekedési kötvényeket.
A logisztikai vállalatcsoport mára 200 ezer négyzetméteres raktárkapacitással gazdálkodik és 250 közúti gépjárművel rendelkezik, a 2019-es várható nettó árbevétele pedig meghaladja a 21,5 milliárd forintot, amely az előző évhez képest 6 százalékos növekedést jelent - olvasható a Trans-Sped lapunkhoz eljuttatott közleményében.
A kötvényei értékesítéséből befolyó pénzt a raktárkapacitás folyamatos bővítése mellett szervezetfejlesztésre és informatikai beruházásokra kívánja fordítani. Debrecenben, Körösladányban, Tatabányán és Budapesten is több beruházása van tervezési szakaszban.