Nem a legjobb éveit éli mostanság Orbán Ráhel apósának egyetlen vállalkozása, az egyébként több évtizedes múlttal rendelkező ES Hungary Kft. A cég átalakulás révén jött létre még 1999-ben és azóta rengeteg változáson ment keresztül: egyrészt igazi családi cégként működött még a 2000-es évek elején is, az első években még temetkezéssel foglalkozott, de a cégkivonat tevékenységi körei között megtalálható volt többek között a baromfitenyésztés, a villamosenergia-kereskedelem, a gázelosztás vagy épp a gépjárműalkatrész-nagykereskedelem.
Mára azonban teljesen letisztult az ES Hungary profilja: máshova nem sorolható egyéb szakmai, tudományos, műszaki tevékenységgel foglalkozik főtevékenységként 2012 tavasza óta. Ez volt az egyetlen felvett tevékenységi kör egészen 2021 végéig, amikor bejegyeztette még az egyéb szállítást kiegészítő szolgáltatást is.
Ám, hogy egészen pontosan melyik tevékenységnek köszönhetően jut a bevételeihez Tiborcz Sándor cége, az nem derül ki az éves beszámolóból sem. Mindenesetre 2018-ban valami megváltozhatott, hiszen akkor volt egy nagy zuhanás a cég bevételeit illetően: a korábbi 30 millió forint fölötti bevételek hirtelen a felére zuhantak és gyakorlatilag azóta is 15 millió környékén vannak.
2022-ben a dokumentumok szerint 16,8 millió forint folyt be a kasszába az előző évi 15,9 millió után. Ám hiába az 5 százalékos növekedés, ez nem volt elég a költségek fedezésére. A kiadások zömét egyébként a személyi jellegűek teszik ki, olyannyira, hogy még erre sem elég az éves árbevétel. Tavaly ugyanis bő 9 százalékkos növekedés után az 18,9 millió forintot tett ki.
Mivel a cégnek egyetlen alkalmazottja van (aki feltételezhetően maga a tulajdonos, Tiborcz Sándor), ezt az összeget teljes egészében a saját maga foglalkoztatására fordítja. Bár a bérköltséget nem pontosították, az tudható, hogy az nagyjából a 80 százaléka a teljes személyi jellegű ráfordításnak. Vagyis ebből kiindulva
havi bruttó 1,2 millió forint körül lehet a felvett fizetés.
Emellett egyébként anyagjellegű kiadások is felmerültek, de ehhez képest elenyésző mértékben: 1,2 milliót költött el a cég.
Végeredményben - a 30 ezer forintos adófizetési kötelezettség elszámolása után - 4,2 millió forintos veszteséget kellett elkönyvelnie a társaságnak, ami jóval nagyobb az előző évi 2,9 milliós mínusznál.
Ezzel együtt az elmúlt három évben közel 7,2 millió forintos veszteséget termelt az ES Hungary Kft. Ez abból a szempontból is igen kellemetlen, hogy rohamosan apad a cég saját tőkéje. Az már 3,9 millió forint, szemben a 3 milliós törzstőkével. Ha a saját tőke a jegyzett tőke felénél kisebb lesz, vagy negatív tartományba csúszik, akkor mindenképp tulajdonosi anyagi beavatkozásra lesz szükség.
(Székely Sarolta szerzői oldala itt érhető el.)