5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 80-as és a 90-es években a magyar háztartások meghatározó konyhai eszköze a kávéfőző volt, amely jó eséllyel Szarvason készült. A cég később a sajátmárkás termékekről a bérmunka felé fordult, ám amikor a Szarvasi Vas-Fémipari Zrt. legnagyobb megrendelője szerződést bontott velük a vállalkozás összeomlott. A felszámolás keretében most eladásra hirdették a vállalkozás gépparkját.

A magyar háztartási gépgyártás ikonikus vállalkozása volt a Szarvasi Vas-Fémipari Zrt. amelynek jogelődjét még 1952-ben alapították meg, szövetkezeti formában. Az első időszakban természetesen még szó sem volt háztartási gépek gyártásáról, akkoriban a legismertebb termékük a csempézett tűzhely volt, de egyebek mellett gyártottak alkatrészeket traktorokhoz is.

A szövetkezet életében az első nagy fordulat az 1970-es évek elején következett be, amikor a korábbi termékstruktúráról átálltak a később ismertekre. 1971-ben ugyanis leálltak a csempekályhák gyártásával, helyette vasalót, kotyogós kávéfőzőt és 20-25 típusú lámpát gyártottak. Rövid időn belül ezek gyártása lett a Szarvasi fő profilja: világítótestek és a háztartási kisgépek készültek az alföldi kisvárosban. A szövetkezet a rendszerváltás idején érte el a csúcsát: 1400 főt foglalkoztatott, miközben a termékei nem csak a szocialista országok piacaira jutott el, de Nyugat-Európába is exportáltak. Az ikonikus kávéfőzőik révén pedig Magyarországon szinte monopolhelyzetben volt ebben a szegmensben a cég.

Az a bizonyos kotyogós kávéfőző, amivel valószínűleg minden magyar találkozott egykor
Az a bizonyos kotyogós kávéfőző, amivel valószínűleg minden magyar találkozott egykor

Ahogy a magyar iparvállalatokat általában, úgy a Szarvasi Vas- Fémipari Szövetkezet számára is majdnem tragikus lett a rendszerváltás utáni gazdasági sokk. 1992-ben már súlyos veszteséget termelt a vállalkozás és jelentősen nőtt a hitelállománya is. A talpon maradás érdekében komoly reorganizációba fogtak, melynek eredményeként a veszteségeket okozó termékek gyártási volumenét csökkentésék, egyes termékeket kivontak a piacról, sőt volt olyan veszteséges ágazat, amit felszámoltak. Az átszervezés komoly véráldozatokkal járt, hiszen a korábbi 1400 dolgozóból csak 600 maradt.

Ráadásul hiába számoltak fel veszteséges tevékenységeket, az eredmények átmenetinek bizonyultak, hiszen 1995-ben már ismét csődközelbe került a vállalkozás. Ekkor újabb stratégiaváltás jött, és  a társaság az expanzió irányába mozdult, ami egyrészt a korábbi piacok visszaszerzésére irányult, másrészt beszállítói szerződést kötöttek az IKEÁ-val. Ennek köszönhetően a Szarvasi 1997-től nyereségessé vált, majd 1998-ban az ipari szövetkezetből átalakulással (általános jogutódlással) létrejött a kizárólag magyar tulajdonosi körrel rendelkező részvénytársaság.

A 2000-es években hullámzó gazdasági teljesítményt mutatott a vállalat, hiszen voltak nyereséget hozó évek éppen úgy, mint komoly veszteséget eredményezők. 2009 elején a cég részvényeinek a 90 százaléka a szombathelyi Helios Zrt. tulajdonába került. A szarvasi vállalatnak ekkor már csak 300 dolgozója volt. Erre az időszakra kialakult az a struktúra is, hogy az árbevétel nagyobb részét a bérmunka jelentette és a kisebb származott a saját márkás (pl.: kávéfőzők, vasalók, elektromos főzőlapok) cikkek gyártásából. A háztartási gépek piacáról igyekeztek minel inkább elmozdulni a világítótestek gyártása felé, 2011-ben például felsőkategóriás dizájnlámpák nyugat-európai értékesítését tervezték. Ebbe a profilba illett az a 2 milliárd forintos, 2018-ra befejeződött fejlesztés is, mellyel az IKEA egyik lámpacsaládjának kizárólagos beszállítójává válhattak. Olyan információk is napvilágot láttak, hogy még jelentős állami támogatást is igénybe vettek ehhez, ám ezt később a pénzügyminisztérium cáfolta. Csakhogy a svéd lakberendezési vállalat egy évvel később másképp döntött, hiszen szerződést bontott a szarvasi vállalkozással, emiatt a gyár olyan likviditási problémával szembesült, ami a termelés folytatását is ellehetetlenítette. A sajtóhírek akkor arról szóltak, hogy a lámpák kifogásolható minősége állt a két vállalat közötti szakítás hátterében.

Az egykor szebb napokat látott vállalat cégtáblája (Fotó: MTI / Rosta Tibor)
Az egykor szebb napokat látott vállalat cégtáblája (Fotó: MTI / Rosta Tibor)

A vállalat ezt követően elbocsátotta az összes dolgozóját és leállította a termelést. A bíróság 2019 nyarán döntött a felszámolásról, az ingatlanok értékesítését pedig lelassította, hogy még abban az évben ősszel stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette a kormány a vállalatot, emiatt új - állami - felszámolót kellett kijelölni.

A hvg.hu korábbi írása szerint a felszámolásban a legnagyobb falatot az ingatlanokra terhelt jelzálog jelentette. A cég felszámolás előtti beszámolója szerint a Budapest Bank közel 2 milliárdos jelzáloggal terhelte a vállalat ingatlanjait, amely közül a cég 200 négyzetméteres Andrássy úti mintaboltja komoly érdeklődést váltott ki. A felszámolóbáltás előtt meghirdetett licit 140 millióról indult volna erre az ingatlanra.

A most közzétett értékesítési hirdetmény alapján arra lehet következtetni, hogy az azóta a Takarékbankkal összefogott Budapest Banknak nem csak az ingatlanokra, de a gépparkra is jelzálog joga volt, hiszen minden eszköz esetén jelzik, hogy azok a Takarék Központi Követeléskezelő Zrt. zálogjogával terheltek.

A most meghirdetett pályázat 23 tételt sorol fel, melyek mindegyike ipari gép. Vannak olyanok, amelyből több darabra is licitálhatnak az érdeklődők. A legalacsonyabb becsértékkel, 950 ezer forinttal anyagleválasztó tartályt hirdettek meg, de a tételek között van 40 millió forintos becsértékű fröccsöntő berendezés is.

Ha valaki abban gondolkozna, hogy a megvásárolt berendezésekkel esetleg a legendás kávégépek gyártásába fogna, annak csalódást kell okozni. Azokat ugyanis egy 2019. végén életre hívott vállalkozás kezdte tovább gyártani. A Szarvasi Háztartásigép Kft. tulajdonosai a 2020 elején napvilágot látott hírek szerint a balkáni országok felé kívántak az egykori ikonikus termékekkel fordulni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!