3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A minimum 750 milliárdos üzletre egyelőre még nem készült fel az RM International.

Rosszabb állapotban van a gigantikus magyar-szerb vasútvonal építésére alkalmasnak talált Mészáros-érdekeltség, mint amit egy ekkora üzlet esetében el lehetne várni. A cég második éve zár veszteséggel, és megint gondjai akadtak a tőkehelyzetével.

Képünk illusztráció
Képünk illusztráció

Az RM International Zrt. komoly részt kapott a Budapest-Belgrád vasútvonal megépítésében, amelynek költségét eredetileg 750 milliárd forintra becsülték. A cég Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozik, a két tulajdonosa - az R-Kord Kft. és a Mészáros és Mészáros Kft. - a felcsúti vállalkozó számos ágazatot behálózó cégbirodalmának fontos tagja.

A cég eddig két üzleti évről adott le beszámolót. A 2018-as évet - mint itt megírtuk - 178 milliós negatív eredménnyel zárták. A most leadott, 2019-ről szóló dokumentumban már jóval kisebb, de még mindig negatív eredményről adtak számot, - 7,4 milliós összegben. Ennek megfelelően a tavalyi év után sem keletkezett társaságiadó-kötelezettségük.

Vagyis a jelek szerint amíg a nagy projekt nem indul el, addig a cég alapjáraton pörög, a kötelező költségeket sem tudja fedezni az árbevétel (2018-ban egyáltalán nem volt értékesítési árbevétele a cégnek, tavalyra már elkönyveltek 24 millió forintot közvetített telefonos szolgáltatásként). Azért akadt olyan költségtétel, amire már nem kellett pénzt fordítanuk: a dokumentumokból kiderül, hogy míg 2018-ban még feltüntettek 11 millió forintot bérköltségként, tavaly már nem került erre sor.

Ezen a két tulajdonos úgy próbált segíteni, hogy korábban tagi kölcsönt nyújtott az RM-nek.

Nincs pénz osztalékra

A forráshiányon a két tulajdonos úgy próbált segíteni korábban, hogy tagi kölcsönt nyújtott az RM-nek. Ez is jelzi, hogy még nincs kiegyensúlyozott pénzügyi helyzetben az RM. Ez az állapot pedig nem tesz jót a tőkehelyzetnek: már a tavaly májusban leadott céges papírokban rögzítették, hogy a társaság negatív saját tőkéje nem felel meg a törvényi előírásoknak, ezért a tulajdonosok 2019 folyamán megteszik a szükséges intézkedéseket a tőke rendezése érdekében.

Annak nem találtuk nyomát, hogy erre végül sor került volna, mindenesetre most, hogy újra negatív lett az eredményük, ugyanerre a lépésre kényszerülnek: a 2019-es évről szóló kiegészítő melléklet szerint újfent rendezniük kell a saját tőkét. Az idén március 26-án tartott közgyűlésen született döntés értelmében "a részvényesek rövid határidővel megfontolják, milyen lépéseket tesznek a negatív saját tőke rendezésére".

A közgyűlés egyebekben elfogadta, hogy a társaság 2019-ben 111,59 millió forintos mérleg főösszeggel és -7,443 millió forintos adózott eredménnyel zárt. Valamint a 2020-as üzleti tervre is áldásukat adták.

Rögzítsük tehát: a hazai léptékkel mérve mindenképpen top mezőnybe tartozó infrastukturális beruházásban a magyar felet kivitelezőként képviselő cég két éve bajlódik a tőkéjével, miközben egyre közelebb kerülünk a beruházás elindulásához. Természetesen nincs okunk kételkedni afelől, hogy amikor eldördül a startpisztoly, a céget a tőkéje és eszközei alkalmassá teszik majd arra, hogy ellássa a feladatát. Főleg, hogy a közvetlen tulajdonosain keresztül a tőzsdén forgó Opus Nyrt. tudja kontrollálni a működését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!