3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A két állami orosz bank, a Sberbank és a VTB Bank majdnem 50 százalékos részesedést szerzett a legnagyobb horvát magánvállalatban.

Horvátország legnagyobb magántulajdonú cégcsoportja, a súlyos pénzügyi gondokkal küzdő Agrokor hitelezői szerdán megszavazták a válságmenedzsment által előkészített megállapodást, amely szerint a két állami orosz bank, a Szberbank és a VTB Bank több mint 46 százalékos tulajdonrészt szerzett a vállalatban.

A 3069 hitelező közül 450-en vettek részt a zágrábi sportcsarnokban rendezett szavazáson, és 80 százalékuk támogatta a megállapodást, amellyel így elkerülték, hogy a 60 ezer alkalmazottat foglalkoztató mamutvállalat csődbe menjen. Miután jogerőre emelkedik a határozat - várhatóan már ezen a héten dönt róla a kereskedelmi bíróság - a konszern legnagyobb tulajdonosai a pénzügyi intézetek lesznek, köztük a Szberbank 39,2 százalékkal, a kötvénytulajdonosok 25 százalékkal, a VTB Bank 7,5 százalékkal, és a horvát bankok 15,3 százalékkal. A beszállítók 4,7 százalékos részesedést kapnak az új cégcsoportban.

Az Agrokor teljes adósságállománya a múlt havi adatok szerint 42,64 milliárd kuna (1896 milliárd forint). Mivel az Agrokor adóssága meghaladja a vállalat jelenlegi értékét, ezért az igényeik nagy részéről le kellett mondaniuk a hitelezőknek. A beszállítók így a követeléseik 60 százalékát, míg a pénzintézetek a 20 százalékát kapják vissza. 



A 2016-ban csődközelbe jutott mamutvállalat megmentésére a parlament tavaly április 6-án gyorsított eljárásban elfogadta a lex Agrokor néven emlegetett törvényt, amely lehetővé teszi stratégiai cégeknek, hogy az államtól rendkívüli igazgatási eljárást kérjenek, megelőzve ezzel a csődeljárást. Ilyenkor a konszern élére rendkívüli kormánybiztost neveznek ki, akinek 15 hónapja van arra, hogy átszervezze, fenntarthatóvá és fizetőképessé tegye a vállalatot.

A megbízás július 10-én jár le, ekkor a vállalat éléről távozik a válságmenedzsment és a helyét az új tulajdonosok veszik át, jelen esetben a hitelezők.

A horvát sajtó korábban arról írt, hogy az Agrokor adóssága és tulajdona egy új holdingtársaságra száll át, amelynek Zágrábban lesz a székhelye, mindazonáltal két Hollandiában bejegyzett anyavállalt irányítja majd. Az olyan cégek, mint a Belje d.d. mezőgazdasági kombinát, a Ledo horvát jégkrémvállalat, a Jamnica d.d., Horvátország legnagyobb ásványvíz-előállító vállalata és egyéb más, mezőgazdasággal és élelmiszerek előállításával foglalkozó cégcsoportok megszűnnek, helyettük úgynevezett tükörvállalatokat hoznak létre, amelyekbe átviszik a társaságok teljes vagyonát.

Ivica Todoric, az Agrokor volt tulajdonosa, aki jelenleg Londonban vár arra, hogy kiadják Horvátországnak, miután Zágráb európai elfogatóparancsot adott ki ellene, bejelentette: a megállapodás törvénytelen és fellebbezni fog ellene.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!