3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közel hat éven keresztül volt a tulajdonosa egy egész jól prosperáló társaságnak Orbán Balázs. Azonban most sem került túlzottan messze tőle. 

Bár a parlamenti patkóban elfoglalt hely, valamint valamilyen kormányzati szerepvállalás busás fizetéssel társul, több olyan képviselő (és kormánytag) is akad, akinek az üzleti világban is van érdekeltsége. Az egyik ilyen személy a miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs, aki immár bő egy évtizede a kormány közelében tevékenykedik különböző pozíciókban.

Anélkül, hogy a teljes életrajzát ismertetnénk (mely egyébként itt olvasható), néhány momentumot kiemelünk belőle: pályafutását 2009-ben az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban kezdte, majd pályája a Századvég Alapítványon és a Migrációkutató Intézeten át a Miniszterelnökségig vezetett, ahol miniszterhelyettes, parlamenti és stratégiai államtitkár volt 2018 és 2022 között. 2021-től pedig Orbán Viktor politikai igazgatója. 

Kiemelkedő még a 2016-os év, amikor is a Migrációkutató Intézet főigazgatója és egyetemi megbízott oktató volt. Ekkor ugyanis elérkezettnek látta az időt arra, hogy a kormányzattól távolabb, az üzleti világban is megvesse a lábát. 2016. október végén ugyanis megalapította DenkFabrik néven a saját Kft.-jét, melynek főtevékenysége az első perctől kezdve saját tulajdonú ingatlan adásvétele volt, ám emellett több más tevékenységi kört is felvetetett a cégkivonatban, úgy mint: 

  • film-, videó-, televízióműsor-gyártás, 
  • filmvetítés, 
  • politikai tevékenység, 
  • kulturális képzés, 
  • üzletvezetés, 
  • piac-, közvélemény-kutatás, 
  • hírügynökségi tevékenység. 

A jelek szerint a családban maradhat a cég. Fotó: MTI
A jelek szerint a családban maradhat a cég. Fotó: MTI

Orbán Balázs nemcsak tulajdonosa, de ügyvezetője is volt a cégnek egészen 2018 júniusáig, amikor is a Miniszterelnökségre kerül. Ekkor felesége vette át a cég vezetését, aki közel négy éven keresztül felelt a társaság operatív irányításáért. 2022. áprilisában Hires-Lázár Laura került a cég élére, akinek más gazdasági érdekeltsége nincs. 

Bő fél évvel később aztán maga Orbán Balázs is teljesen megvált a cégtől, 2022. november 28-án ugyanis eladta 100 százalékos tulajdonrészét. A cégbíróság 2022. december 13-án pedig be is jegyezte az új tulajdonost, dr. Simon Józsefet, aki névazonosság alapján Orbán Balázs apósa.

Simon Józsefnek egyébként nem ez az első cége. Az Opten adatbázisa szerint övé a 2008-ban létrehozott Savamed Kft. is, mely szakorvosi járóbeteg-ellátással foglalkozik főtevékenység szerint, mellette még fekvőbeteg-ellátással, egyéb oktatással és járóbeteg-ellátással is foglalkozhat. A cégnek Simon József mellett felesége, dr. Simonné dr. Zsolnai Gyöngyi is az ügyvezetője. És ezen a ponton (a feleség és egyébként édesanya neve alapján) nyer bizonyosságot az iménti feltételezés a közeli rokoni kapcsolatról.

A Denkfabrik Kft. az elérhető legutóbbi éves beszámolója szerint 2021-ben 53,4 millió forintos - történetének legmagasabb - árbevételét könyvelte el, amiből a végén 22,8 millió forintos rekordprofit maradt. Az előző két évben 35 és 30 milliós bevételből is 22-21 milliós nyereség maradt a végén, tehát igazán jól jövedelmező és pofitábilis működéssel bír a Kft. Ezek az összegek pedig osztalékfizetésre is lehetőséget biztosítottak: 

  • 2021-ben 4,8 millió forintot, 
  • 2020-ban 15 millió, 
  • 2019-ben 7,1 millió, 
  • 2018-ban 4,2 millió
  • 2017-ben pedig 1,6 milliós osztalékot utalt ki a tulajdonos magának. 

Vagyis összesen 32,7 millió forinthoz jutott a cégének köszönhetően. 
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!