Mutatjuk, hogyan válasszunk korszerű fűtési rendszert igényeink és lehetőségeink szerint.
Klasszikus: kályha és kandalló
Ha kályhával teremtenénk meg az otthon melegét, választhatunk fa vagy szén tüzelésűt, illetve e kettő kombinációjaként vegyes tüzelésűt is. A cserépkályha vagy a falazott kályha az egyik leghatékonyabb ebben a műfajban, méretének köszönhetően nagy hőtárolási képességgel rendelkezik, használata azonban viszonylag munkaigényes.
Magyarországon a fa tüzelésű változata terjedt el széles körben, de létezik vegyestüzelésű, sőt gáztüzelésű változatban is (Héra). A kandalló elsősorban dekorációs elemként jelenik meg a hazai háztartásokban. Ha mégis másképp gondolnánk rá, a megfelelő teljesítmény érdekében érdemes masszív darabot választanunk.
Haladó: gázkazán
Nyílt és zárt égésterű változata ismert. A zárt égésterű gázkazánok jóval biztonságosabbak, mert az égéshez szükséges oxigént a külső környezetből nyerik, nem pedig a beltérből.
Itthon a korszerűbb cirkó gázkazánok a legnépszerűbbek, hiszen működtetésük viszonylag gazdaságos, emellett teljesen biztonságos ‒ nem kell tartanunk a szén-monoxid mérgezéstől. A cirkó egyes típusai ráadásul nem csupán a fűtésről, de a használati melegvízről is gondoskodnak (kombi cirkó). A kondenzációs kazánok a hagyományos gázkazánoknál jóval nagyobb hatásfokkal működnek, ezzel a technológiával nem keveset takaríthatunk meg a téli időszakban.
Fontos megjegyeznünk, hogy a gázkazánok működtetéséhez gáztervre van szükségünk, amelyet minden esetben a helyi gázszolgáltató hagy jóvá.
Modern: elektromos fűtés
A hagyományos elektromos fűtés komfortos és biztonságos ugyan, de meglehetősen energiaigényes is. Ezért napjainkban az infrapaneles változata preferált, amely a levegőt nem, csak az adott helyiségben található tárgyakat melegíti fel.
Az infrapanel magában hordozza az elektromos fűtés minden előnyét: tiszta és zajtalan, nincs károsanyag kibocsátás, nincs szükség sem kémény, sem csőhálózat kiépítésére, ugyanakkor a hagyományos elektromos fűtéssel ellentétben az általa felhasznált áramot szinte 100%-ban hasznosítja. Elhelyezése is sokkal variábilisabb a hagyományos elektromos fűtőtestekénél. Alkalmazhatjuk mennyezetre, falra vagy akár a padlóba építve is.