3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Teljesen környezetbarát műanyag valószínűleg ma még nem létezik. Némelyik műanyag nem bomlik le, de újrahasznosítható, némelyik lebomlik, tehát nem újrahasznosítható, némelyiknek pedig az előállításához használnak fel rengeteg energiát, amely nem megújuló energiaforrásból származik. Ha tehát lenne környezetbarát műanyag, akkor az kizárólag megújuló energiával készülne és biológiailag, természetes környezetben 100%-ig lebomlana. Mind a műanyag gyártók, mind a fogyasztók sokat tehetnek a környezet védelme érdekében. Ebben a cikkben a környezetbarát polietilén fólia kérdéskörét boncolgatjuk.

A polietilén típusai

A polietilént a sűrűség és a polimer láncok bonyolultsága szerint kategorizálják:

  • LDPE - kis sűrűségű - leginkább fólia és műanyag zacskó készítésére használják

  • MDPE - közepes sűrűségű - többnyire zsákok, szerelvények, csomagolási fólia, zsugorfólia készül belőle

  • HDPE - nagy sűrűségű - legtöbbször csomagolóanyagok, mosószeres flakonok, üdítős- és vizespalackok, dobozok, konténerek és csövek gyártásánál használják

A polietilén fólia felhasználási területei

Fóliát többféle polietilénből lehet készíteni, sőt különböző többrétegű fóliák is készíthetők a felhasználók minél teljesebb körű kiszolgálása érdekében. A legismertebb fóliák a síkfólia, sztreccsfólia, takarófólia, zsugorfólia és a talajtakaró fólia. Ezeket nem csak a csomagolóipar, hanem az építőipar és a mezőgazdaság is használja, a konkrét feladat határozza meg, mikor, melyiket érdemes alkalmazni. A Parainesis szakemberei segítenek a megfelelő fólia kiválasztásában.

Környezettudatos műanyag választása

  1. Újrahasznosítható

Ennek előfeltétele a szelektív gyűjtés. Nézzük meg a terméken a nemzetközi kódot, és használat után dobjuk a megfelelő kukába!

  1. Újrahasznosított alapanyagból készül

Ezt manapság nagyon sokan a terméken is feltüntetik vagy reklámozzák. Részesítsük előnyben ezeket!

  1. Többször használatos

Kerüljük az egyszer használatos műanyagokat, mindenütt, ahol csak megtehetjük!

  1. Lebomló

Csak biológiailag lebomló, komposztálható műanyagot válasszunk, a más úton lebomlót kerüljük! A természetes alapanyagból készült műanyagok nem mindegyike bomlik le. komposztálható műanyagok esetén az a leglényegesebb kérdés, hogy a komposztálódás természetes körülmények között is végbemegy-e.

Összegezve: a nem lebomló, de újrahasznosítható, szelektíven gyűjtött műanyag sokszor környezettudatosabb megoldás lehet, mint a lebomló műanyag. A valóban környezettudatos megoldás ezek mennyiségének csökkentése, például zacskók helyett vászonszatyor használata, az egyszer használatos evőeszközök helyett pedig a többször használatos változat előnyben részesítése. Fontos az is, hogy ezek könnyen beszerezhetőek és megfizethető árúak legyenek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!