A Mol újabb stratégiai lépést tett Magyarország energiabiztonságának erősítése érdekében: megvásárolta az O&GD Endrőd térségében, mintegy 1000 négyzetkilométeres területen található gázmezőit és a kapcsolódó infrastruktúrát. A területen jelenleg 29 szénhidrogén-termelésre kiképzett kút található, a jelenlegi napi termelés körülbelül 1000 hordó egyenértéknyi, és a bányatelkek további kutatási lehetőségeket kínálnak — közölte a hazai vezető olajipari vállalat.
Fotó: Mol
„Ez a megállapodás tökéletesen illeszkedik a Mol hosszú távú stratégiájába, amelynek egyik célja a szénhidrogén-termelés maximalizálása és az energiabiztonság növelése. Ez a mező a benne rejlő gázkitermelő potenciálnak köszönhetően nemcsak rövid távon, hanem a következő években is kulcsszerepet játszhat a magyarországi energiaellátásban, emellett a kapcsolódó infrastruktúra jelentős szinergia-potenciállal rendelkezik a Mol régióban lévő egyéb eszközeivel.” – emelte ki Marton Zsombor, a Mol-csoport Kutatás-Termelés ügyvezető igazgatója.
További befektetések
„A Mol a következő három évben mintegy százötvenmilliárd forintot tervez beruházni a hazai kőolaj- és földgázkitermelésbe, ennek egy része a földgázprojektek fejlesztésére irányul. Az endrődi gázmező vásárlása újabb fontos mérföldkő ezen az úton, amely hosszú távon segíti Magyarország energiafüggetlenségének erősítését” – hangsúlyozta Dr. Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója.
Az O&GD endrődi gázmezőinek megvásárlása hozzájárul a MOL azon célkitűzéséhez, hogy minél több szénhidrogénhez jusson az ország hazai forrásból. A Mol a legnagyobb szénhidrogén-termelő Magyarországon, csaknem 1300 kőolaj és földgázkúton termel. 2024-ben a hazai termelésből a kőolaj 47 százalékát (csaknem 600 ezer tonna) és a földgáz közel 80 százalékát (csaknem 1,5 milliárd köbméter) a Mol biztosította. A Mol-csoport kőolaj-és földgázkitermelési portfóliójában szintén Magyarország a legjelentősebb, jelenleg a teljes termelés közel 40 százalékát adja.
A Mol és az O&GD közötti együttműködés több évre nyúlik vissza. 2023 nyarán a MOL 49 százalékos részesedést szerzett az O&GD három kutatási koncessziójában, majd 2024-ben közös munkájuk eredményeként új, eddig ismeretlen kőolajlelőhelyet fedeztek fel Tura közelében.