Ahogy azt elsőként megírtuk, a Budapest Bank (BB) 2022. március 31-én beolvad az MKB Bankba, melynek legnagyobb tulajdonosa Mészáros Lőrinc. Erről ma döntött is a bankok rendkívüli közgyűlése. Az egyesült hitelintézethez 2023 második negyedévében csatlakozik a Takarékbank. Az így létrejövő óriásbank mérlegfőösszege alapján az OTP Bank után a második legnagyobb lesz.
Az egyesült bank átmenetileg MKB Bank Nyrt. néven folytatja működését. Az egyesülés nem jelent változást a bankcsoport tulajdonosi szerkezetében, a fúziós folyamatban résztvevő bankok tulajdonosa továbbra is a Magyar Bankholding Zrt. (MBH).
A Budapest Bank és az MKB Bank termékei és szolgáltatásai az ügyfelek számára a korábban megszokott felületeken és módon továbbra is elérhetőek maradnak. A 2022. március végi fúziót követően az ügyfelek továbbra is a honos bankfiókokban intézhetik a banki ügyeket. Az MBH kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a fúziós folyamat lépései az ügyfelek számára zökkenőmentesen, a megszokott magas szolgáltatási szint mellett történjenek.
A március 31-ével létrejövő egyesült bank átmenetileg MKB Bank Nyrt. név alatt fog működni. Az egységes pénzintézet végleges márkanevét és arculatát a tervek szerint 2023 elején vezetik be; ezek kidolgozása professzionális márkaalkotási folyamat keretében elindult.
A mai közgyűlési döntés értelmében a Magyar Bankholding Zrt., mint a beolvadó társaságok egyedüli és az MKB részvényese az MKB-nak 185 milliárd forint értékben pótlólagos vagyoni hozzájárulást teljesít. Az MBH köteles a pótlólagos vagyoni hozzájárulást az MKB pénzforgalmi számlájára 2022. február 28-áig átutalni, oly módon, hogy a pótlólagos vagyoni hozzájárulásból 75 milliárd 602 millió 779 ezer forinttal, 311 milliárd 319 millió 983 ezerre emelkedik az MKB alaptőkéje, míg a fennmaradó 109 milliárd 397 millió 221 ezer forintos rész úgynevezett ázsióként az MKB tőketartalékába vándorol.
A közgyűlés arról is határozott, hogy összesen 4,3 milliárd forintot osztalékelőlegként kifizet a részvényeseknek. Azzal a feltétellel, hogy a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) folytatott előzetes felügyeleti egyeztetés alapján az MBH teljesíti az MNB által 2020. március 20-án kiadott és 2021. július 29-én egységes szerkezetbe foglalt körlevél felszólítását. Eszerint a hitelintézetek 2021. december 31-éig nem fizethetnek osztalékot és nem vállalhatnak visszavonhatatlan osztalékfizetési kötelezettséget a 2019-es és 2020-as pénzügyi év, illetve a korábbi évek eredményeinek terhére.
##cikkajanlo,155864###