6p

A hónap elején a Meteorológiai Világszervezet a valaha mért legmelegebb hetet jegyezte fel. Mivel a tudósok előrejelzései szerint a folyamatos éghajlatváltozás tovább növeli a hőmérsékletet és normalizálja a hőhullámokat, az emberek életmódja is változik. Ahogyan az emberek munkája is. A munkavállalóknak tudniuk kell, hogy mi várhat rájuk - és a vállalatoknak is fel kell nőniük a feladathoz, hogy megvédjék őket.

A munkahelyeket érintő, a felmelegedés miatt bekövetkező változások a szakértők szerint általában két kategóriába sorolhatók.

Több lesz az éjszakai műszak

Az első a szabadtéri és nem hűtött környezetek - például a mezőgazdaság vagy a gyártás -, ahol a magas hőmérsékletet nem szabályozzák. 2022-ben egy madridi utcaseprő hőgutában halt meg, miután szélsőséges hőmérsékleten dolgozott - írja a BBC. Ennek megfelelően a tudósok szerint a legnagyobb változások valószínűleg az ilyen típusú munkakörnyezetekben fognak bekövetkezni a munkavállalók védelme érdekében.

"A hőségben a szabadban végzett munka rövidebb műszakokat igényel majd, több szünettel, és több éjszakai munkát" - mondja John P. Abraham, az amerikai St. Thomas Egyetem mérnöki karának hőtudományi professzora.

Alaposan megváltoznak a munkakörülmények. Forrás: Depositphotos
Alaposan megváltoznak a munkakörülmények. Forrás: Depositphotos

Bár valószínű, hogy a munkavállalók e csoportjának munkaideje az esti órákra fog tolódni, ez a megközelítés nem jelent mindenre gyógyírt, és még mindig kockázatokat rejt magában. Először is, az éjszakai hőmérséklet gyorsabban melegszik, mint a nappali. "Ha a dolgozók a nappali hőségben dolgoznak, de az éjszakai hőmérséklet elég meleg ahhoz, hogy a szervezetük ne tudjon lehűlni, sokkal nehezebb dolguk lesz másnap" - magyarázza. Más biztonsági kérdések, például a látási viszonyok is gondot okozhatnak.

Abraham úgy véli, hogy a nem hőmérséklet-szabályozott környezetben dolgozó munkavállalók számára a légkondicionált hűtőkamrák egyre gyakoribbá válnak, és a munkáltatóknak szüneteket kell majd beiktatniuk a munkavállalók számára, hogy testhőmérsékletüket annyira le tudják csökkenteni, hogy újra dolgozhassanak.

Home office és négynapos munkahét jöhet a hőség miatt

A beltérben vagy hűtött környezetben dolgozó munkavállalók viszonylag nagyobb biztonságban lehetnek a szélsőséges hőmérsékletnek való kitettségtől, de nekik is számolniuk kell a munkarendjük megváltozásával.

"Az olyan korszerű munkarendek, mint a távmunka, a hibrid munka, a négynapos hetek, illetve a 8 órás munkaidő helyett a 6 órás munkanapok hasznosnak bizonyulnak a hőhullámok idején" - mondja Mansoor Soomro, a fenntarthatóság és a nemzetközi üzleti élet, a vezetés, a menedzsment és a humán erőforrás területén vezető oktató a Teesside University International Business Schoolban (Egyesült Királyság).

A dolgozók otthon is jobban érezhetik magukat a hőségben a kötetlen öltözködésnek köszönhetően.

Mindkét környezetben egyes munkavállalók már most is úgy alakítják át a munkarendjüket, hogy korábban kezdjenek és a déli hőmérsékleti csúcs előtt fejezzék be a munkát - Soomro előrejelzése szerint egyre több ilyen megoldást fogunk látni.

Céges intézkedések és átalakuló épületek

A munkáltatók is bevezethetnek új intézkedéseket a munkavállalók számára.

Soomro szerint egyes munkáltatók időszakos hőségkockázat-értékeléseket végeznek, hogy azonosítsák a kiugró hőmérsékletnek leginkább kitett csoportokat, köztük az idősödő munkaerőt, a várandósokat és a fogyatékkal élő munkavállalókat.

Hasonlóképpen azt jósolja, hogy a vállalatok egyre gyakrabban fognak konkrét, a hőséggel kapcsolatos egészségügyi és jóléti kezdeményezéseket végrehajtani. Ezek közé tartozhatnak a hőstressz kezeléséről szóló képzési műhelyek vagy fitnesz- és táplálkozási tervek, amelyek segítenek a munkavállalóknak alkalmazkodni a változó éghajlathoz.

Az infrastrukturális beruházások szintén kulcsfontosságúak lesznek. "A vállalatok hőálló munkakörnyezet kialakításába invesztálnak, ami magában foglalja a jobb légkondicionáló rendszerrel ellátott fenntartható épületinfrastruktúrát" - mondja Soomro.

A jogszabályokat is alakítja az egyre gyakoribb hőség

A munkanapok megváltoztatása az éghajlatváltozásra reagálva a vezetők számára üzleti szempontból is ésszerű.

"A hőség okozta kellemetlenségek hátrányosan befolyásolják a munkateljesítményt és a termelékenységet" - mondja Soomro. Hasonlóképpen, a vállalatok a lehető legnagyobb mértékben el akarják kerülni a hőséggel összefüggő egészségügyi állapotok következményeit. "A munkavállalók számára hátrányt jelent, hogy betegek, elveszítik a munkanapokat és a fizetést, és a családi életükre is hatással lehet. A munkáltatóknak pedig az orvosi kezelés, a termelékenység kiesése és a jogi viták következményeit kell elszenvedniük"."

Bár a munkavállalók védelmének terhe jellemzően a vállalatokra hárul, Abraham és Soomro egyetért abban, hogy a jogszabályoknak is szerepet kell játszaniuk - méghozzá gyorsan. Néhány kormány már most is törvényeket léptet életbe, amelyek foglalkoznak a munkával az emelkedő hőmérséklet korában. Miután az országban az eddigi legmelegebb április volt, Spanyolország új törvényeket jelentett be mind a vállalkozások tulajdonosai, mind a munkavállalók számára. Az aszály által sújtott vállalatoknak nyújtott pénzügyi támogatás mellett az új jogszabály kimondja, hogy amikor az időjárási körülmények elérik a narancssárga (jelentős kockázat) vagy a piros (extrém kockázat) szintet, a munkáltatók számára kötelező lesz a munkakörülmények kiigazítása, beleértve a tervezett munkaidő csökkentését vagy módosítását.

A sürgősség ellenére egyes kutatások szerint azonban a legtöbb ország nagyon felkészületlen a gyors reagálásra.

Az Oxfordi Egyetem 2023. júliusi jelentése kiemelte a "hűtési igény példátlan mértékű megugrását". Kutatásuk szerint 2050-re a hűtéshez szükséges energiaigény az előrejelzések szerint megegyezik az Egyesült Államok, az Európai Unió és Japán 2016-os együttes villamosenergia-kapacitásával. A kutatás azt is kimutatta, hogy a szélsőségesen meleg időjáráshoz nem szokott helyek voltak a legfelkészületlenebbek az elemzés szerint - a leginkább érintett országok közé tartozik Írország, az Egyesült Királyság és Finnország.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!