3p

A top 100 hazai gazdag közé tartozó nagyvállalkozó közvetlen vagy közvetett érdekeltségébe tartozó kilenc cég közül héttel szemben is végrehajtást indított az adóhatóság.

A legfrissebb, február 24-ei állapot szerint a Bankár Holding Zrt., a KOGART Park Ingatlanhasznosító Kft., a KOGART Galéria Kft., az Ybl-Villa Rendezvényház Kft., a Kakasszéki Fejlesztési Nonprofit Kft., a Kakasszéki Kereskedelmi és Agrár Kft., a Kakasszéki Idegenforgalmi Kft. és a Kakasszéki Biogazdálkodási Agrár Kft. ellen lépett fel a NAV. Egy hete még egy nyolcadik cég, a Kakasszéki Galéria Műtárgykereskedelmi Kft. neve is szerepelt a listán, amelyre mindössze egy Kovács Gábor-érdekeltség, a KOGART Ház Vendéglátó és Rendezvényszervező Kft. nem került fel.

Adminisztrációs okokkal magyarázzák a végrehajtásokat
Adminisztrációs okokkal magyarázzák a végrehajtásokat

„A végrehajtások oka adminisztrációs probléma. További magyarázatot nem kívánunk hozzáfűzni” – válaszolta az Mfor.hu érdeklődésére Házi Katalin, a Bankár Holding társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója.

A hatályos törvény értelmében az adóhatóság végrehajtást egyrészt az általa nyilvántartott adók és járulékok vonatkozásában hivatalból, másrészt jogszabályi rendelkezés alapján, külső megkeresésekre folytat. Nincs ugyan közvetlen összefüggés egy cég anyagi helyzete és adófizetési hajlandósága között, mindenesetre a legutóbbi, 2017 végi adatok alapján a kilenc Kovács Gábor-féle társaság egy kivételével nyereséggel zárt, csak a KOGART Park Ingatlanhasznosító Kft. halmozott fel tavalyelőtt  338 milliós veszteséget. S a tulajdonos vagyoni helyzete is stabilnak számított, legalábbis a Napi.hu száz leggazdagabb magyart rangsoroló listáján 9,3 milliárd forintra 2017 végi becsült vagyonával Kovács Gábor a 92. helyet foglalta el.

Az először bankárként – a Citibank magyarországi leányának első vezetőjeként –, később a Telki Magánkórház megnyitása, majd a művészeteket támogató KOGART Alapítvány elindítása révén ismertté vált Kovács Gábor neve az utóbbi években a kormánnyal való üzletei kapcsán bukkant fel. Mindenekelőtt azért, mert a most NAV-végrehajtás alá vont cégek közül kettő, a Bankár Holding és az Ybl-Villa Rendezvényház Kft. 2016 karácsonya előtt 1,4 milliárd forintért eladta az államnak a fővárosi Budakeszi úton lévő Ybl-villát. A hvg.hu akkori feltételezése szerint így akarta Kovács Gábort megszabadítani Lázár János egy veszteséges vállalkozástól, mondván, a volt miniszterhez a bankárt baráti szálak fűzik. Ha ez igaz, akkor meglehet, Lázár javaslatára kaphatta meg néhány hónappal korábban, augusztus 20-a alkalmából a Magyar Érdemrend középkeresztjét Kovács Gábor.

Az Ybl-villa egyébként már a második ingatlan volt, amelyet az állam megvett a Bankár Holdingtól: 2015 áprilisában a szállodaként működő sopronbánfalvi pálos-karmelita kolostort birtokló és üzemeltető Nistema Kft. cserélt gazdát. A kolostort 2004-ben vásárolta meg Kovács, majd azt a teljes körű rekonstrukciót követően 2010-ben nyitotta újra. A vételárat a kormányzat nem közölte, de lapértesülések szerint a tranzakció milliárdos nagyságrendű lehetett.

A Miniszterelnökség pedig az új, budai várbeli székhelyére 2017 januárjában öt festményt vásárolt vásárolt Kovács Gábor feleségétől, Kalmár Tímeától, nettó 282 millió forintért.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!