Nyomozás indult a Facebook ellen New Yorkban egy tavaly feltárt adatmegosztási botrány nyomán, írja névtelen forrásokra hivatkozva a New York Times. A lap szerint a New York-i esküdtszék olyan iratokat kért be legalább két nagy okostelefon-gyártótól, melyek a cégek a Facebookkal kötött megállapodásait részletezik. Ezen megállapodások keretében a közösségimédia-óriás felhasználók százmillióinak adataihoz biztosított hozzáférést a két partner részére.
Még tavaly nyáron derült ki, hogy a Facebook korábban több mint 150 céggel - köztük az Amazonnal, a Microsofttal és az Apple-lel - kötött olyan szerződést, melynek keretében azok hozzáférhettek a facebookosok adataihoz, köztük a userek barátainak listájához, kontaktinformációkhoz és egyéb részletekhez, felhasználói beleegyezés nélkül. Tavaly év végén pedig az is nyilvánvalóvá vált, hogy ezen megállapodások keretében a partnerek még a csetüzeneteinket is elolvashatták. A Facebook ezen dealek java részét az elmúlt két év során felmondta.
Jöjjön el a 2019-es év egyik legizgalmasabb KKV-eseményére! Több mint 50 előadó és panelbeszélgetés-résztvevő 5 szekcióban! Hogyan tudják kihasználni a magyar KKV-k a digitalizációban rejlő lehetőségeket, és miből tudják ezt finanszírozni? A geopolitikai kihívások, a Brexit és a kereskedelmi háború tükrében mi vár a magyar KKV-kra?
Néhány név az előadók közül: MAGYAR LEVENTE - Külgazdasági és Külügyminisztérium, miniszterhelyettes - JAKAB LÁSZLÓ - Innovációs és Technológiai Minisztérium, miniszteri főtanácsadó - FÁBIÁN GERGELY - Magyar Nemzeti Bank, igazgató - WOLF LÁSZLÓ - OTP Bank, vezérigazgató-helyettes - JELASITY RADOVAN - Erste Bank, vezérigazgató - BALOG ÁDÁM - MKB Bank, elnök-vezérigazgató - HEGEDÜS ÉVA - Gránit Bank, elnök-vezérigazgató - BÚZA ÉVA - Garantiqa, vezérigazgató - RASKÓ GYÖRGY - agrárközgazdász - SALGÓ ANDRÁS - BMW Group Magyarország - FERNBACH ZOLTÁN - Mercedes-Benz Hungária Kft., Hálózatfejlesztési és tréning igazgató - LAUFER TAMÁS - IVSZ, elnök
A Timesnak nem sikerült kiderítenie, hogy az esküdtszék mikor kérte be a papírokat, és azt sem, hogy ez a nyomozás pontosan mire fókuszál. A Facebook ellen több vizsgálat is folyik az USA-ban a Cambridge Analytica-botrány kirobbanása óta, mely során az említett kommunikációs cég 87 millió Facebook-felhasználó adatait szerezte meg, és használta fel arra, hogy Donald Trump 2016-os elnökválasztási kampányát segítse. Utóbbi nyomozás egyébként most is folyik, de azt nem new yorki, hanem kaliforniai ügyészség felügyeli.
A mostani nyomozást illetően a Facebook egy szóvivője csak annyit közölt, hogy komolyan veszik az eljárást, hogy eddig is együttműködtek a hatóságokkal, és ezt ezután is folytatni fogják.