A húsvéti ünnepek alatt fontos döntés született egy hosszú ideje húzódó nemzetközi jogi vitában: a Mol Nyrt. pert nyert Horvátországgal szemben. Az amerikai szövetségi bíróság úgy határozott, hogy Horvátországnak mintegy 200 millió dollárt (nagyjából 80 milliárd forintot) kell kifizetnie a magyar energetikai vállalatnak – írja a Telex.
Amennyiben ez nem történik meg, az amerikai hatóságok intézkedhetnek horvát állami vagyontárgyak, repülőgépek vagy akár bankszámlák lefoglalásáról az Egyesült Államok területén.
A döntést az ICSID, vagyis a Világbank keretében működő washingtoni nemzetközi választottbíróság ítélete alapján hozták meg. Ez az eljárás egy hosszú jogi folyamatot zárt le, amely során a Mol és Horvátország különböző fórumokon pereskedett egymással. A magyar vállalat szinte minden pontban sikerrel járt.
Fotó: MTI
A washingtoni döntés nyomán Horvátország fellebbezést nyújtott be, amit az amerikai szövetségi bíróság elutasított. Az ítéletet hozó Amir Ali bíró részletesen indokolta döntését, és kitért arra is, hogy Horvátország miért nem hivatkozhat szuverén mentelmi jogára. A bíróság szerint Horvátország korábban önként vállalta, hogy az amerikai választottbíróság hatáskörét elfogadja, így az ítélet végrehajtható az Egyesült Államokban.
A per hátterében az INA horvát olajvállalat 2002-2003-as privatizációja áll.
Ekkor a Mol kisebbségi részesedést szerzett a társaságban, majd 2009-ben irányítási jogot is kapott. Ezután politikai változások történtek Horvátországban, leváltották Ivo Sanader miniszterelnököt, akit több ügyben is bíróság elé állítottak. A horvát fél ezután megtámadta a Mollal kötött szerződéseket, és vádat emelt Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ellen, azzal a váddal, hogy megvesztegette Sanadert. Hernádi tagadta a vádakat. A magyar ügyészség vizsgálatot folytatott az ügyben, de nem talált bűncselekményre utaló jeleket. A horvát bíróság ennek ellenére szabadságvesztésre ítélte Hernádit, Magyarország azonban nem adta ki őt.
Az amerikai jogszabályok lehetővé teszik, hogy az ICSID ítéleteit ugyanúgy hajtsák végre, mint az amerikai bíróságok döntéseit. Így ha Horvátország nem fizet, az amerikai hatóságok megkezdhetik az ítélet végrehajtását.