Az ETO Futball Sportszervező és Szolgáltató Kft. tulajdonosa úgy határozott néhány héttel ezelőtt, hogy a cég törzstőkéjét jelentős mértékben csökkenti, a kft.-kre vonatkozó törvényi minimumra - tették közzé a a cégközlönyben.
Ennek értelmében a társaság 300 millió forintos törzstőkéjét 3 millió forintra csökkentik, vagyis 297 millió forintnyi tőkét von ki a fociklub tulajdonosa, a Szeginvest Zrt.
A tájékoztatás szerint minderre nem a saját tőke rendezése miatt van szükség, hanem "egyszerű" tőkekivonás az indok.
Az elmúlt néhány évben felduzzadt az ETO Futball Kft. jegyzett tőkéje: míg 2017 tavaszán az addigi 3 milliós jegyzett tőkét 18 millióra emelték fel, 2018 januárjában 41,37 millió, 2019 februárjában 400 millió, májusában pedig már 455 milliós tőkével rendelkezett a focicsapat mögött álló gazdasági társaság. Mindezeket a cégbírósági papírok alapján az MLSZ szabályzatának való megfelelés miatt kellett végrehajtani.
Az éves beszámolók alapján 2018-ban valóban szükséges volt tulajdonosi beavatkozás, mivel a saját tőke mínuszba csúszott, ez pedig már előrevetíti, hogy a tulajdonosnak valamilyen megoldással rendeznie kell a társaság tőkehelyzetét. A számviteli szabályok értelmében a saját tőke nem csökkenhet a jegyzett tőke fele alá, ha pedig két egymást követő évben negatív a saját tőke, az azonnali beavatkozást igényel.
A tőkehelyzet folyamatos rendezése után a felhalmozott tőkét aztán első lépésben 2020 szeptemberében csökkentették 300 millió forintra azzal, hogy 155 milliós tőkeleszállítás történt, a mostani lépéssel pedig a 3 milliós, törvényi minimumra mérséklik a tőkét.
Nem megy rosszul az ETO-nak az NB II-ben
A tőkeleszállításra a tulajdonos Szeginvest Zrt.-nek, illetve a társaság egyszemélyes részvényesének, Mányi Józsefnek van lehetősége, az ETO Futball Kft. 2019-es éve ugyanis igen kedvezően alakult.
Értékesítésből származó árbevétele az előző évhez képest 53 százalékkal ugrott meg: 596 millió forint folyt be a cég kasszájába. Az azonban, hogy ez miből származott, jegyértékesítésből, reklámokból vagy esetleg szponzoroktól, arra a kiegészítő melléklet sem ad választ. Ezzel párhuzamosan az egyéb bevételek is majdnem a duplájára ugrottak, 832,6 milliót könyveltek el a korábbi 474 millió után.
A bevételek jelentős emelkedése nem járt együtt nagyobb mértékű költekezéssel. Anyagjellegű ráfordításként 422 milliót könyveltek el az egy évvel korábbi 428 millió után, személyi jellegűként pedig 637 milliót a korábbi 671 millió forint után.
A személyi jellegű kiadások mérséklés nem bércsökkentés következménye, hanem néhány fő elbocsátásának köszönhető a dokumentumok alapján. Míg 2018-ben az átlagos statisztikai létszám 106 fő volt, 2019-ben ennél kevesebbet, 84 főt szerepeltetnek a beszámolóban. Átlagos bérük 512 270 forintra jön ki havonta az előző évi 448 651 forint után.
Mindezek eredményeként már üzemi szinten is nagyot javult az ETO Futball Kft. gazdálkodása: az előző évi 449 milliós veszteség után 328 millió forint pluszt tudtak kitermelni. Ezen már csak kismértékben változtatott a pénzügyi műveletek eredménye, valamint a 30,6 millió forintos adófizetési kötelezettség.
Így a kft. a 2019-es évet 295,7 milliós tiszta profittal zárhatta, míg 2018-ben még 453 milliós veszteséggel működött.
A 2019-es év az elmúlt évek tükrében jelentős javulást hozott, hiszen a megelőző esztendőkben a 150-322 millió forintos árbevételből csupán néhány százezer forint profitot tudtak megtermelni. Kérdés azonban, hogy a 2020-as, járvánnyal sújtott évet hogyan tudták ávészelni, amikor sok más területhez hasonlóan a sportban is jelentősen megcsappantak a bevételek.
Az azonban árulkodó mozzanat, hogy a tulajdonos a tőkekivonás mellett döntött ilyen vészterhes időszakban, amikor a megszokott bevételek töredéke folyhat be a kasszába. Ezzel szemben a kiadások változatlan szinten alakulhatnak, ami veszteséges működést jelezhet előre. Márpedig a veszteségeket a számvitel szabályai szerint el kell bírnia, fedeznie kell a jegyzett tőkének, valamint a saját tőkén belüli egyéb elemeknek, mint például a tőketartaléknak.
Az, hogy fél év leforgása alatt több mint 450 millió forint kivonásáról döntött a tulajdonos, egyelőre meglepő lépésnek tűnik - bár hozzátesszük, békeidőben a korábban betolt pénzek kivétele teljesen logikus egy tulajdonos részéről. Főleg akkor, ha a cég gazdálkodása láthatóan egyenesbe jött. Most azonban a koronavírus-járvány és a válság miatt nem beszélhetünk ilyen helyzetről.