Az extraprofit adókról szóló kormányrendel alapján a Mol hatósági szerződést kötött a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága által képviselt Magyar Állammal - közölték a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
Eszerint a szerződés a Molnak öt eszközkategóriára vonatkozóan határozza meg a magyarországi szénhidrogén-kitermelés minimális szintjét 2023-ra és 2024-re. Amíg a Mol ezeket a minimumszinteket teljesíti, a tényleges bányajáradék terhei a rendeletben foglaltaknak megfelelően, visszamenőleg, 2023 szeptember 1-től csökkennek.
A szerződés aláírásával a Mol által Magyarországon fizetendő extra bányajáradék várhatóan legfeljebb 400-450 millió dollárral csökken a 2023 szeptembere és 2024 decembere közötti 16 hónapban.
Marton Zsombor, a Mol Csoport kutatás-termelés üzletág ügyvezető igazgatója elmondta:
„Örvendetesnek tartjuk, hogy a Magyar Állam figyelembe vette azon termelői aggályokat, miszerint a bányajáradék megemelt szintje mellett nem térülnek meg azok a kitermelői beruházások, amelyek Magyarország kőolaj- és földgáz-ellátásbiztonságát javítják. A ma megkötött szerződés lehetővé teszi, hogy végrehajtsuk azokat a beruházásokat, amelyek a magyarországi kitermelésünk szinten tartásához szükségesek, ami nem csak az aláírók – a Mol és a Magyar Állam – hanem az összes hazai szereplő közös érdeke.”