3p

A Duna Aszfalt Kft. jogásza, Czira Szabolcs Sándor és Polyák József, Tiszakécske fideszes alpolgármestere már tavaly májusban megalapította a DH Holding Bizalmi Vagyonkezelő Zrt.-t, de csak most kapták meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) engedélyét ahhoz, hogy üzletszerűen végezhessék e tevékenységet.

A bizalmi vagyonkezelés lényege, hogy a tulajdonos – akár cég, akár magánszemély – a vagyonát  egy vagyonkezelőre bízza, aki azt az általa meghatározott feltételek teljesülésekor adja csak tovább a megjelölt kedvezményezettnek, az esetek többségében az utódainak. 

Két ügyfélnél már külön engedély kell
Két ügyfélnél már külön engedély kell

Ám csak annak a Magyarországon bejegyzett bizalmi vagyonkezelőnek kell az ilyen cégek felügyeletét ellátó MNB-től engedélyt kérnie, amelyik megfelel a személyi és tárgyi feltételeknek. Nevezetesen, legalább háromféle szakemberrel – közgazdásszal, jogásszal, könyvvizsgálóval –, minimum 70-70 millió forint saját tőkével és pénzügyi biztosítékkal kell rendelkeznie. Mindezeken túl vannak elvárások az informatikai és nyilvántartási rendszerre vonatkozóan is, a kezelt vagyonelemekről pedig auditált nyilvántartást kell vezetni, s az is kikötés, hogy egy évben legalább két megbízással rendelkezik. E feltételek teljesülése esetén számít egy bizalmi vagyonkezelő üzletszerűen működőnek.

A nem üzleti jellegű bizalmi vagyonkezelés feltételei egyszerűbbek, nincs  tőke- és személyi követelmény,  a vagyonkezelő és a vagyonrendelő is lehet ugyanaz, de egy évben csak egy ilyen szerződése lehet a vagyonkezelőnek. A közjegyzői okiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalt szerződést jelenteni és csatolni kell az MNB felé, a vagyonkezelő, a vagyonrendelő és a kedvezményezett adataival együtt.

Jelenleg nyolc cég végezhet üzletszerűen bizalmi vagyonkezelést, közülük ketten – a Capital Trust és a DH Holding – nemrég kapták meg az MNB áldását. Utóbbi számít érdekesebbnek, miután azt tavaly májusban a Mészáros Lőrinc tiszakécskei üzleti partnere és az MKB Bankban vele együtt nagybefektető Szíjj László veje, Czira Szabolcs Sándor – aki egyúttal a Szíjj által tulajdonolt Duna Aszfalt Kft. jogásza is –, valamint Polyák József, Tiszakécske fideszes alpolgármestere alapította. A 84 millió forintos jegyzett tőkét fele-fele arányban adták össze.

Szíjjnak egyébként már van egy bizalmi vagyonkezelője, a 2017 júliusában létrehozott Minerva Zrt., amely a több céget tömörítő Minerva-csoport tagja. E társaságot a Minerva Tőkealap-kezelő Zrt. hozta létre, amelyről 2016 tavaszán kiderült, hogy az MKB Bankot privatizáló három tulajdonos egyikét, az akkor még 45 százalékban részvényes Metis Magántőkealapot menedzselte. Ennek kezelését 2017 júniusában a Mészáros Lőrinc érdekeltségei közé tartozó Konzum Befektetési Alapkezelő vette át, amely ez év június végétől Opus Global Befektetési Alapkezelő néven működik. Ám még ezt megelőzően, idén márciusában a Minerva-társaságok Szíjj befolyása alá kerültek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!