Gyomorégés vagy reflux: mi a különbség?
Ausztráliában az emberek 10%-ának, Európában 9-25%-ának, míg Észak-Amerikában a felnőttek 18-27%-ának életét keseríti meg a reflux. Az emésztőrendszerekkel teli, savas gyomorváladék nyelőcsőbe történő visszaáramlása azonban több lehetséges okra is visszavezethető. Ezek az Affidea Magyarország gasztroszkópia (gyomortükrözés) szakrendelésén pontosan megállapíthatóak.
De miért is nem ugyanaz a reflux, mint a gyomorégés? A két jelenség tüneteiben és lefolyásában is más. A gyomorégés egy gyomor környéki fájdalom, égő érzés, melyet a túltengő gyomorsav okoz. Ezzel szemben a reflux tipikus tünetei a nyelőcső izgalmi állapotából adódnak. A nyelőcsőben fellépő, maró érzés okozhat mellkasi és/vagy a hátba is kisugárzó, szorító érzést, köhögést, torokfájást, vagy krónikus orrmelléküreg-gyulladást is.
Mi okozhat refluxot?
Az okok között a leggyakoribb a gyomorürülés zavara. Ritkábban előfordulhat rekeszizomsérv is, vagy más, strukturális rendellenesség, amely miatt a rosszul záródó gyomorszáj a gyomortartalmat a nyelőcsőbe engedi.
A gyomorürülés zavara a bélrendszer kóros gáztermeléséből adódik. Az emésztőenzimek (pepszin, maró sav, stb.) félig elfolyósodott anyaggá bontják az ételt, mielőtt a belekbe továbbítanák. Ha a bélben található bélbaktériumok (mikrobiom) nem megfelelő ütemben vagy dinamikával bontják tovább az anyagot, a baktériumok gáztermelése abnormálissá válhat. Így a termelődött gázok nem engedik majd kiürülni a gyomrot, hanem miattuk annak tartalma elkezd visszafelé áramlani. A nyomás miatt pedig az anyag végül a nyelőcsőbe kerül.
Hogyan kezelhető a betegség?
A közhiedelemmel ellentétben nem a savlekötők jelentik a legjobb megoldást a problémára. Hosszú távon csak a megfelelő diétával (a szénsavas italok és fűszeres, csípős ételek elkerülése, mérsékelt alkoholfogyasztás) csökkenthetőek a panaszok. Gyomortükrözéses (endoszkópos) vizsgálattal állapítható meg a legkönnyebben, van-e a nyelőcsőben felmaródás, esetleg kialakult-e rekeszizomsérv. A betegség kezelését azonban nem szabad elhanyagolni: az éveken át fennálló probléma idővel akár gyomorszáji daganatot is eredményezhet.
Ha kiváló, tapasztalt szakemberekre bíznánk gyógyulásunkat, az Affidea Magyarország csapata több mint 30 évnyi szakértelmével vár minket. Szolgáltatásaik a magán és a vállalati egészségügyet igénybe vevők számára is elérhetőek. Munkájukat pedig már számos rangos, szakmai díjjal is elismerték.