6p

Plusz eladósorba kerülhet az állami tulajdonból még két hadiipari cég és a HungaroControl. Hivatalos papír erősíti meg az értesüléseket.

Helyesek voltak a 444 csütörtöki értesülései, tényleg arra készülhet a kormány, hogy eladjon több nagy állami céget, köztük a Rábával - vagy legalábbis szabad utat biztosít egy ilyen tranzakcióhoz. Hende Csaba, a Törvényalkotási bizottság elnöke ugyanis benyújtotta a bizottság összegző módosító javaslatát ahhoz a másik, tárgyalás alatt álló módosítóhoz, mely a nemzeti vagyon több elemének sorsáról rendelkezik.

Mint a 444 minapi cikke már összefoglalta, az immár a parlament oldalán elérhető módosító-módosító legnagyobb horderejű rendelkezése az, hogy megszüntetnék az eladási tilalmat öt nagy állami cégnél. Kiscreenshotolva így néz ki a módosító legfontosabb része:

Ami valóban azt jelenti, hogy az öt, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű cég, vagyis a

  • HM Armcom Zrt.
  • HM Currus Zrt.
  • HM Arzenál Zrt.
  • HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt.
  • és a RÁBA Járműipari Holding Nyrt.

esetében megszűnne a jelenleg érvényes kitétel, mely szerint ezen társaságok mindegyike "nemzeti vagyonban tartandó." Másutt a szövegben az is olvasható, hogy a változás 2022. január elsején lépne hatályba. A lépés indoklásaként a következőt írják:

"A védelmi ipari beszerzés központosítása érdekében szükséges egységes tulajdonosi struktúra kialakításához szükséges technikai módosítás, valamint a jogszabályi koherencia biztosítása érdekében szükséges módosítás."

A fegyvergyárat is eladhatják

Az öt vállalat közül négy 100 százalékban állami tulajdon, a kivételt a Rába jelenti, mely csak 50 százalék plusz egy szavazat arányban az. Mindegyik cégnél a Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. gyakorolja a tulajdonosi jogokat.

A HM-kezdetű cégek közül a HM Arzenál Zrt. a legérdekesebb. A nyírteleki központú, de az ország más részein több fióktelepet is fenntartó cég főtevékenységként a mérőműszergyártást adta meg, de más, jelentős feladatokat is ellát vagy tervez ellátni, egyebek mellett fegyvert szerel össze, illetve fegyvert, lőszert és robbanóanyagokat is gyárt.

Utóbbi tevékenységek a vállalat egy újabb részéhez, az egykori Terra Gyártó és Szolgáltató Zrt.-hez kapcsolódnak, melyet, akkor még Kft. formájában a HM Arzenál 2017. szeptemberében vett meg a Honvédelmi Minisztérium Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt-től. Az Arzenál aztán tavaly júniusban döntött úgy, hogy beolvasztja a Terrát.

A HM Arzenál Elektromechanikai Zrt. kiskunfélegyházi gyára. (Fotó: MTI/Rosta Tibor)
A HM Arzenál Elektromechanikai Zrt. kiskunfélegyházi gyára. (Fotó: MTI/Rosta Tibor)

A HM Arzenál jegyzett tőkéje most - a másik HM-cégek közül kiemelkedve - egymilliárd forint, és az övék a kiskunfélegyházi fegyvergyár is. A nettó árbevételük így alakult 2016-tól egészen a tavalyi évvel bezárólag: 2,2 milliárd forint, 4,7 milliárd, 6,9 milliárd, 10,5 milliárd, 11,4 milliárd. A nyereségük pedig így: 21 millió, 862 millió, 918 millió, 328 millió, majd a koronavírus első évében 618 millió forint. 211 főt foglalkoztatnak.

A kaliberinfo.hu szeptemberben beszélgetett Zaja Gáborral, a HM Arzenál Zrt. fegyvergyártási divíziójának igazgatójával, aki szerint a kiskunfélegyházi üzem Európa legmodernebbnek mondott fegyvergyára, mert itt nincsenek többgenerációs gépek, az üzem valamennyi berendezése élvonalbeli. A gyárban a cseh CZ fegyvergyártó pisztolyait, géppisztolyait és gépkarabélyait szerelik össze, de terveik szerint hamarosan már félegyházán történik az alkatrészek gyártása is, így felválthatja a “Made in Hungary” felirat az “Assembled in Hungary”-t. Zaja szerint pár éven belül teljes mértékben új, itthon gyártott CZ típusokra cserélhetik a magyar fegyveres és rendvédelmi szervek teljes kézifegyver arzenálját.

A másik négy

Következzen egy gyors összefoglaló a többi, valószínűleg eladósorba kerülő állami cégről. A gödöllői központú HM Armcom Kommunikációtechnikai Zrt. főtevékenysége a híradás-technikai berendezés gyártása, de tevékenységi körébe tartozik mások mellett a műholdas- és egyéb távközlés és a természettudományi, műszaki kutatás, fejlesztés is. És például az evőeszköz-gyártás. A jegyzett tőkéje 221 millió forint, melyből 60 millió pénzbeli hozzájárulás.

A cég teljesítménye hullámzó, abban az értelemben, hogy három évvel ezelőttig meredeken ívelt felfelé, a 2018-as csúcs után meg még meredekebben lefelé. 2016-17-18-ban így alakultak a fő számaik: a nettó árbevétel 1,2 milliárd forintról 1,5-re, majd egyenesen 5 milliárdra hágott, aztán 2019-ben 1,8 milliárdra zuhant vissza, tavaly pedig már csak 469 milliót jelentettek a céges beszámolóban. A profit alakulása ugyanebben az időszakban: 41, majd 86 milliós plusz, melyet az árbevételi csúcsévben 75 milliós mínusz követett. A koronavírus elszabadulását megelőző év 82 milliós buktát hozott, az első korona-év pedig 388 milliós veszteséggel zárult számukra. Tavaly 104 főt foglalkoztattak a céges beszámoló szerint.

A HM Currus Gödöllői Harcjárműtechnikai Zrt. megjelölt főtevékenysége a gépjármű-karosszéria, pótkocsi gyártása. A többi tevékenység között szerepel például konkrétan a katonai járművek gyártása, illetve egy sor olyan fémmegmunkálási, javítási, karbantartási tevékenység, mely jelzi, hogy elsősorban a Honvédség gépparkjának a karbantartásával foglalkoznak.

Jegyzett tőkéjük 864 millió forint. Nettó árbevételük alakulása 2016-tól fogva: 1,2 milliárd forint, 4,5 milliárd, 8,9 milliárd, 6,3 milliárd, és még az első koronaévben is szép, 4,3 milliárdos bevétel jött össze. A nyereség már más sztori, itt a legnagyobb, 180 fokos fordulatot 2016-ról 2017-re tették meg, amikor az 565 milliós bukás 572 milliós profitba fordult. Utána 312 milliós nyereség jött, majd 2019-ben 98 milliós. Tavaly viszont ismét mínuszban zártak, 353 milliós veszteséggel. 186 fő dolgozik náluk.

Légiforgalmi irányító a HungaroControl irányítótermében Budapesten, 2021. április 28-án. (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
Légiforgalmi irányító a HungaroControl irányítótermében Budapesten, 2021. április 28-án. (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. a magyar és a koszovói légtér forgalmát irányítja. Jegyzett tőkéje 20,2 milliárd forint. Nettó árbevétele stabilan magas, a céges beszámolók szerint a koronavírus se tudta megingatni. Az elmúlt öt év ilyen számokat hozott milliárdban: 34, 35, 36, 37, és tavaly 33 milliárd - utóbbiból 29 milliárdot adott ki a külföldi értékesítés. A profit is végig magas volt ebben az időszakban, 2, 1,1, 1,5, 1,8 és 2020-ban 1 milliárd forintra jött ki. 767 főt foglalkoztatnak.

A győri Rábát nem kell bemutatni. A módosító megszavazása esetén a Rába Járműipari Holding Nyrt.-t adhatják el. Ennek 13,4 milliárd forint a jegyzett tőkéje. A nettó árbevétele a HungaroControléhoz hasonlóan stabilan magas, az elmúlt öt, lezárt üzleti év sorban 1,3, 1,6, 1,4, 1,5, végül 1,9 milliárdos bevételt hozott. A profit más kérdés, ott 2019 és 2020 rázósabban alakult. A 2016-os 508 milliós nyereséget egy évvel később 360 milliós, majd 382 milliós követte, de a világjárványt megelőző év már 23 milliós mínuszt hozott. Tavaly megint pozitív volt a mérleg, 69 milliós pluszban zártak. Maga a holding egyébként pusztán 23 embert foglalkoztat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!