4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hivatalos dokumentumokban egy újabb cég alapítására bukkantunk. Az EKHO Property Kft.-t két és fél hete jegyezték be, s annak a villanyszerelési kft-nek a vagyonából kapott, amelyet Mészáros Lőrinc idén márciusban vett meg tiszakécskei üzleti partnerétől, Szíjj Lászlótól. Persze nem a saját nevében, hanem – az újkori hazai módi alapján – egy magántőkealap lett mindkét vállalkozás tulajdonosa.

Új gazdasági társaságot jegyzett be a cégbíróság jó két és fél héttel ezelőtt. Az EKHO Property Kft. fő tevékenységeként vagyonkezeléssel foglalkozik, törzstőkéje 3 millió forint. Neve beszédes, ezzel az előtaggal már működik egy cég, az EKHO Belvedere Kft., amely – mint arról lapunk beszámolt – idén július végén jött létre saját tulajdonú ingatlanok bérbeadására és üzemeltetésére, valamint adásvételekre, s alig másfél héttel az első kapavágás után azt a cégbíróság már be is jegyezte.

Nem úgy, mint „névrokonát”, amelynek több mint három és fél hónapot kellett várni idén augusztus 10-ei gründolását követően, hogy létezését hivatalossá tegyék. Miközben mindkét cégnek közvetve ugyanaz a tulajdonosa, nevezetesen Magyarország leggazdagabb embere, Mészáros Lőrinc, akinek a vagyonát A 100 leggazdagabb 2021 című kiadvány 455 milliárd forintra taksálta (a második helyre a 420 milliárd felett diszponáló Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója került).

Az EKHO Magántőkealap közvetett tulajdonosa Mészáros Lőrinc. Fotó: pfla.hu
Az EKHO Magántőkealap közvetett tulajdonosa Mészáros Lőrinc. Fotó: pfla.hu

A két EKHO Kft. közvetlen gazdája az EKHO Magántőkealap, amely annyiban különbözik a 2010-es évek közepétől elburjánzó, ma már több mint százas nagyságrendű effajta képződmény többségétől, hogy a tulajdonosa ismert. A Status Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. honlapján felsorolt öt magántőkealap között ugyanis az EKHO nevű is ott virít. Márpedig a Status egyedüli részvényese nem más, mint Mészáros Lőrinc.

Mindazonáltal az EKHO Property Kft. alapítása nem tekinthető úgymond zöldmezősnek, tekintve, hogy az a Dunántúli Távközlési és Biztosítóberendezési Építő Kft.-ből (DTBÉ) való kiválással jött létre. Méghozzá úgy, hogy a DTBÉ vagyonának egy része az új cégre száll át – olvasható a cégközlönyben megjelentett hirdetményben. Ami első ránézésre azért furcsa, mert a DTBÉ az utolsó lezárt teljes üzleti évét, a 2020-ast súlyosan negatív, közel -7,5 milliárd forintos saját tőkével zárta, miután a vállalkozás több évi nyereséges működés után tavaly brutális, 8 milliárdot meghaladó veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. Amit nem magyaráz, hogy a nettó árbevétele a 2019-es 173 millió forintról 2020-ra 4 millióra apadt, igaz, ez utóbbihoz 632,5 milliós egyéb bevétel társult.

Az már a DTBÉ 2020-as éves beszámolójának kiegészítő mellékletéből derül ki, hogy tavaly 8,6 milliárdot meghaladó céltartalékot képzett a várható kötelezettségekre és költségekre, ez vitte bődületes mínuszba a cég eredményét.

A közel 7,5 milliárdos negatív saját tőkével állt szemben a DTBÉ 67 milliós törzstőkéje, mely különbözetet a törvény szerint köteles eltüntetni a tulajdonos. Amely 2020 végén még a budapesti Transdanuvius 2000 Kft. volt. Idén február 8-án azonban már a Duna Aszfalt Zrt., akkor vásárolta meg a DTBÉ-t Szíjj László érdekeltsége, aki a már említett gazdaglistán a 8. helyet foglalja el, 177 milliárd forintos vagyonnal.

Ám mindössze 38 napig élt az új status quo, március 18-án ugyanis Szíjj hosszú évek óta bevált üzleti partnerének, Mészáros Lőrincnek, pontosabban az ő közvetett tulajdonában lévő EKHO Magántőkealapnak passzolta tovább a DTBÉ-t.

Az a céges dokumentumokból nem derül ki, hogy a negatív tőkehelyzet rendeződött-e, az Opten adatbázisban csupán annyi látható, hogy a DTBÉ törzstőkéje az EKHO Property Kft. kiválása után még csökkent is, 67 millió forintról 64 millióra.

Megkérdeztük a DTBÉ-t, hogy milyen jövőbeni kötelezettségekre és költségekre képezték a céltartalékot, s mi lett a negatív tőkehelyzettel, azt rendezték-e azóta? Amint megkapjuk a válaszokat, azokat természetesen azonnal közöljük.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!