Mészáros Lőrincnek és csapatának cégalapítási lendülete csak nem akar alábbhagyni. A cégközlönyben például most egy Ekho Belvedere Kft. néven létrehozott új társaságról szóló bejelentésre bukkantunk, amely utáni részletek után kutatva Magyarország leggazdagabb emberéhez jutottunk.
Nézzük először a cégközlönyben megjelent tényeket: az Ekho Belvedere Kft. 2021. július 27-én alakult. Fő tevékenységeként saját tulajdonú ingatlan adásvételét jelölték meg, de emellett saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadásával és üzemeltetésével is foglalkozhat. (Más kérdés, hogy az Opten cégadatbázisban ez már fordítva szerepel, vagyis a bérbeadás és az üzemeltetés a kft fő tevékenysége.) Az Ekho Belvedere induló törzstőkéje 50 millió forint, amelyet teljes egészében az Ekho Magántőkealap fizetett be.
Ez utóbbi ugyanarra a budapesti, V. kerületi Váci utcai címre van bejegyezve, mint egy sor Mészáros-érdekeltség. Köztük is a legjelentősebb az MKB Bank, amely közel 63 százalékát birtokolja a „nemzet gázszerelője”.
Persze az egymással megegyező székhelyekből még nem következne automatikusan az, hogy az Ekho Magántőkealap és az azonos nevű friss kft is a Mészáros-birodalom része. Ha azonban rámegyünk az ő száz százalékos tulajdonában lévő Status Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. honlapjára, akkor az alapkezelő által menedzselt öt alap között ott szerepel az Ekho Magántőkealap is. Ezek:
- Status MPE Magántőkealap
- Status Next Környezetvédelmi Magántőkealap
- Ekho Magántőkealap
- Status Food Magántőkealap
- Status Property Magántőkealap
Történetesen egyébként a Status Capital Zrt. székhelye is a már említett budapesti Váci utcai címen található.
Visszatérve az Ekho Magántőkealapra, arról pedig azt lehet tudni, hogy zártvégű, a befektetési jegyeit zártkörben hozták forgalomba, s az alapot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020. július 1-jén vette nyilvántartásba. (Cikkünk megjelenésekor egyébként összesen 96 ilyen magántőkealapról tud az MNB, vagyis olyan entitásokról, amelyek tulajdonosai nem kötelesek a nyilvánosság előtt felfedni a kilétüket.)
Az Ekho Belvedere Kft. kiemelt státuszára utalhat, hogy ügyvezetője Mészáros egyik bizalmi embere, Gombai Gabriella, aki a cégbirodalom számos tagjában vállal szerepet.
Megkérdeztük a Mészáros Csoportot, hogy mely ingatlanok kezelésére jött létre a cég és mik a tervei, s esetleg ingatlanok vásárlásával, illetve a meglévők eladásával is fog-e foglalkozni. Válaszokat a cikkünk megjelenéséig nem kaptunk, amint ez megtörténik, természetesen azokat közöljük.
Jobb híján a Belvedere név alapján próbáltunk következtetéseket levonni. Arra rákeresve az interneten a bécsi Belvedere kastély jött fel, de feltehetően nem ez az ingatlan, amelynek kezelésére az Ekho Belvedere Kft. létrejött. Közelebb vihet a megoldáshoz a Budapest II. kerületében, a Szilágyi Erzsébet fasorban található Belvedere Budapest Irodaház, amely mellett helyezkedik el egy négycsillagos, 54 szobás szálloda is, a Hotel Belvedere Budapest.
De az is lehet, hogy a fertődi Eszterházy-kastély a célpont. Amelyet a tavaly novemberi hivatalos kormánydöntés szerint a milliárdos állami megbízásokkal ellátott soproni FÉSZ Zrt. által vezetett konzorcium újít fel. Márpedig e konzorciumban a Mészáros tulajdonában lévő zalaegerszegi ZÁÉV Zrt. is tag. S hogyan jön ide a Belvedere? Hát úgy, hogy a mintegy bruttó 4 milliárd forintos állami pénzt a kastély középső tömbjének, a Belvedere-nek és az óratoronynak a helyreállítására kell fordítani.
Mindazonáltal az Ekho Belvedere Kft. megalapítása is tükrözi, hogy bár Mészáros Lőrinc 2020 tavaszán kiszállt az irodákat, kereskedelmi ingatlanokat, hoteleket és logisztikai telepeket birtokló Appeninn Nyrt.-ből, azért korántsem hagyta el az ingatlanpiacot.
A vállalatbirodalma zászlóshajójának tekinthető Opus Global Nyrt. honlapja az Obra Ingatlanhasznosító Kft.-t emeli ki, mint amelynek fő tevékenysége ugyanaz, mint a most alapított Ekho Belvedere Kft.-é: ingatlanbérbeadás. Az Obra bevétele a székhelyén található ingatlan hasznosításából származik. Ami nem más, mint a Budapest VI. kerületében, a Szent István Bazilika és az Opera között elhelyezkedő Révay Irodaház. Ennek kihasználtsága 2019-ben 97 százalék feletti volt, s bár a koronavírus-járvány alatt ez az arány csökkent, az Opus tőzsdei gyorsjelentése szerint 2020-ban is még 92 százalék feletti volt.