Mivel a válság után a kkv-szektor hitelezése nagy mélyponton volt, eddig az MNB két hitelprogramot indított, az NHP-t (Növekedési Hitel Program) és PHP-t (Piaci Hitel Program) – mondta el Fábián Gergely, az MNB ügyvezető igazgatója a Privátbankár.hu – Menedzsment Fórum KKV-finanszírozás konferenciáján.
Az NHP 2,5 százalékos kamata a vállalkozások számára nagy előnyt jelentett, kiszámítható finanszírozást nyújtott. A kkv-k hitelezési szerkezetére is hatással volt, teret nyertek a fix kamatozású formák. Ugyanakkor még mindig alacsony a fix kamatozású hitelek aránya Magyarországon a hasonló országokhoz képest.
Nagyjából újabb 1000 milliárd forintnyi hitelre van szükség ahhoz, hogy az ország hitelezési szerkezete felzárkózzon, ezért elindították az NHP Fix programot jövő január 1-től. A kkv-k által fizetendő kamat 2,5 százalék, a felvehető hitel maximum egymilliárd forint, maximum 10, minimum 3 évre, célzottan a kisebb vállalkozásoknak szánják. A végleges feltételeket várhatóan október végén határozzák meg.
1000 milliárdból 650
Az MNB feltételezése szerint az új hitel főleg a hitelek összetételére hat majd, számos hitel, ami egyébként változó kamatozással jönne létre, ezzel fix kamatozású lesz. Ez az 1000 milliárd forintból 650 milliárdot tehet ki majd a program végéig.
“Az NHP Fix leginkább 2020-ban gyorsíthatja a hiteldinamikát” – mondta Fábián Gergely. A bankoknál egyszerűsített űrlap segítségével lehetne a hitelt igényelni, erről még egyeztetnek. A hitelt a vállalkozások különböző fejlődési szakaszaiban igénybe lehet majd venni, és az EU-s támogatásokhoz is hozzáigazítják.
Három tőkealap, plusz még néhány
Az MFB-csoport két fő irányban tud támogatást nyújtani a kkv-k számára, a Hiventures révén az 500 millió forint alatti kisvállalkozóknak, és az MFB Investen keresztül az 500 millió felettieknek. Tavaly együttműködési megállapodást írtak alá a BÉT-tel is – mondta el Garamvölgyi Balázs, az MFB Invest vezérigazgatója.
A Hiventures három tőkealapot kezel, Innovációs, Növekedési és Energetikai néven. Inkubáció, Magvető és Növekedési nevű termékeik vannak. Az Inkubáció az induló vállalkozásoknak szól, maximum öt éves múlttal, maximum 9 millió forintos befektetéseket eszközök, szakmai támogatással. Az MNB Invest további tőkealapokban is résztulajdonos. (Lead Ventures, Social Impact I. és II., Chi Fu Hungarian Economic Opportunity.)
Tömeges tőkebefektetések
Csuhaj V. Imre, a Széchenyi Tőkealap-kezelő vezérigazgatója szerint az alap 2017 végén lezárta tevékenységének első szakaszát. Magyarországon korábban nem csináltak tömeges kisvállalati tőkebefektetést. Középtávú, 3-5 évre szóló tőkebefektetésekben vesz részt, kizárólag kisebbségi részesedéseket vásárol, jellemzően 49 százalékosat.
A megvalósult befektetések száma 94 volt, ehhez 630 megkeresés érkezett hozzájuk. Egy egység tőkéhez 0,5-1,5 egység hitel és 0,25-0,5 egység vissza nem térítendő támogatás társult az ügyletek során. Ezek után 35 exitet hajtottak végre, ennek nagy része, 80 százaléka visszavásárlás volt.
Tőzsdefejlesztés is kell
A tőkealap-kezelő eddig négy kockázati tőkealapot működtetett, köztük a Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alapot is, amely a tőzsdére készülő vállalkozásokat segíti. Év végétől egy ötödiket indít.
Mitől lesznek sikeresek a hazai vállalkozások? – tette fel a kérdést Szepesi Balázs helyettes államtitkár. Szerinte jelenleg jó a vállalkozók helyzete Magyarországon, elégedettek, eközben magas a gazdasági növekedés is.
Garanciával alacsonyabb kamat
Az MFB-n kívül a Magyar Állam, kereskedelmi bankok és takarékszövetkezetek is a tulajdonosaink – kezdte Búza Éva, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatója. A 25 éves garancia-intézmény 5000 milliárd forinttal támogatta a kkv-kat, 400 ezer szerződés során.
Tavaly 127 milliárd forinttal, 30 százalékkal nőtt a garanciaportfólió, eközben a kkv-k hitelállománya csak 11 százalékkal. Csaknem minden ötödik hitel mögött ott állnak. Hitel, bankgarancia, lízing és faktoringüzletekhez vállalnak kezességet. A hitelhez jutás támogatása “akár alacsonyabb kamatszinthez is vezethet” – hangzott el.
A fordított eljárás
A Garantiqa kezességvállalása minden bankfiókban és takarékszövetkezeti fiókban elérhető, saját fiókhálózatot nem használnak. Jellemzően rövid lejáratú hiteleket alkalmaznak, amelyeket évente újrakötnek. Elektronikus kérelembeadással akár egy nap alatt is képesek garanciát nyújtani.
A fordított kezességvállalási eljárást alkalmazza, aminek az a lényege, hogy nem a bank közvetíti a Garantiqa-nak a partnereket, hanem a Garantiqa maga keresi meg őket. Ennek az az MNB-kutatás az alapja, amely szerint jelentős látens (rejtett, lappangó – a szerk.) hiteligény van a piacon. Ez 38 ezer kkv-nél 700 milliárd forintot is kitehet.
A fordított eljárás idén ősszel indult, szeptemberben tízezer vállalkozásnak küldtek levelet. Ebben tájékoztatják őket, hogy az előminősítés alapján garanciaképesek.
Mi lesz a családi vállalkozásokkal?
A Megakrán Zrt. egy átlagos kkv-ként indult 2003-ban, mára Magyarország vezető emeléstechnikai és géptelepítő, gépbérleti cégévé vált – mondta Vitkovics Péter, a vállalat igazgatósági tagja a Privátbankár és az Mfor.hu kkv-finanszírozási konferenciáján. A cég azóta folyamatosan fejlődik, fejleszt, intenzív növekedési pályára állt. Várhatóan elsőként vezetik be a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) Xtend piacára, és nemsokára tőkét emel.
A legtöbb családi vállalkozás első generációs, és itt lenne az ideje az utódok kiválasztásának, de ez csak keveseknek sikerül. De hogy lehet jól csinálni? Részletek a szintén a konferencián készült cikkünkben.