Ahogy közeledik május 31-e, úgy kerülnek nyilvánosságra a gazdasági társaságok 2020. évről szóló éves beszámolói. A dokumentumok most külön is érdekesek lehetnek, mivel egyértelműen kiderül, mely ágazatok, cégek és gazdasági körök azok, melyeken nagyot ütött a koronavírus-járvány és melyek tartoznak azok táborába, amelyek gyakorlatilag sértetlenül, anyagi veszteség nélkül úszták meg a 2020-as évet.
Egyértelműen utóbbiak közé tartozik a sportpálya-építésben remeklő cég, a Pharos 95 Kft. A napokban közzétett beszámolójában szinte nyoma sincs negatív Covid-hatásnak.
Értékesítési árbevételként kicsit több mint 8 milliárd forintot könyvelhettek el, ami ugyan kevesebb az előző évi 8,6 milliárdnál, de mégsem értékelhetjük ezt jelentős visszaesésnek. Hogy pontosan milyen tevékenységeknek köszönhető a többmilliárdos árbevétel, illetve, mely esetben csökkent némiképp a bevétel, az a kiegészítő mellékletből nem derül ki. Hasonló megállapítás egyébként az eredménybeszámoló többi sora esetében is megfogalmazható. A Pharos 95 Kft. kiegészítő melléklete ugyanis sokkal inkább általános információkat taglal, mint részleteiben világítaná meg az egyes eredmény- és mérlegsorokat.
A bevételek mérséklődésével párhuzamosan a ráfordítások már felemásan alakultak. Anyagjellegűként a korábbinál valamivel kevesebbet, 7,8 milliárd után 7,5 milliárdot számoltak el, melynek döntő többsége anyagköltségként merült fel. Személyi jellegűként pedig úgy könyveltek el 162 millió után 166,4 milliót, hogy az átlagos alkalmazotti létszám egy fővel emelkedett 2019-hez képest. Mivel 47 után 48 fő állt átlagosan a cég alkalmazásában, feltételezhetjük, hogy béremelés volt a cégnél, de ezt a bérköltség segítségével ki lehet deríteni.
Ennek segítségével azt kapjuk, hogy míg 2019-ben az átlagos bruttó bér 239 ezer forint volt, tavaly 245 ezer forint lett.
A bevételek és a ráfordítások eredőjeként üzemi szinten a korábbi felére esett vissza a cég nyeresége: 546 millió után 230 milliót mutattak ki. Ezen pedig az adófizetési kötelezettség, valamint a pénzügyi műveletek eredménye minimálisan változtatott.
2020-at ezek figyelembe vételével 209,6 millió forint tiszta profittal zárta a Pharos 95 Kft. a korábbi 487 millió forint nyereség után.
Ez a nyereség azonban bőven elég volt ahhoz, hogy a cég tulajdonosai változatlan összegű osztalékot fizessenek ki maguknak. A 2019-es üzleti év eredménye után 200 millió forint osztalék kifizetéséről határoztak és pontosan ugyanígy tettek most is, 200 milliót vesznek ki a tulajdonosok a cégből a 2020-as év után.
Az osztalékfizetés egyébként bevett szokás a Pharos 95 esetében. Gyűjtésünk szerint 2011-től kezdődően minden egyes évben sor került osztalékfizetésre, igaz, a kivett összegek nagysága eltérő. Azt minden esetben a megtermelt nyereség határozza meg, olyanra nem találtunk példát, hogy a cég eredménytartalékához is hozzányúltak volna.
Összességében úgy tűnik, hogy igen jól jövedelmező üzlet volt az elmúlt évtizedben a focipályák építése. Persze, ebben partner volt az Orbán-kormány is, mely a sportot stratégiai ágazattá minősítve rengeteg pénzt költött el sportlétesítmények rekonstrukciójára vagy épp teljesen újak felépítésére. 2011 óta az 1,95 milliárd forint megtermelt tiszta nyereségből a Pharos 95 Kft. tulajdonosai, Végh Gábor és Végh-Kajtár Erika 1,027 milliárd forint osztalékot fizettek ki saját maguknak.