3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több mint 35 ezer munkaadónál tartottak munkabiztonsági és munkaügyi ellenőrzéseket az idén az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőséghez tartozó felügyelők. A vizsgált cégeknél alkalmazott 1 millió 182 ezer munkavállaló közül mintegy 197 ezer foglalkoztatásánál nem tartották be a jogszabályokat.

A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) tájékoztatása szerint az intézmény a munkaügyi ellenőrzések keretében november 15-ig 17 756 munkaadónál, 618 350 munkavállaló foglalkoztatását ellenőrizte. A munkaügyi előírásokat több mint 185 ezer munkavállaló esetében nem tartották be a munkaadók. Ezért 7 663 határozattal 2 milliárd 452 millió forintos bírságot szabtak ki részükre.

A fekete munka elleni fellépés érdekében, az idén júniusban országos célvizsgálatot indított az FMM. Összesen 5 433 munkaadónál 19 920 munkavállalót foglalkoztattak jogszabályellenesen. A szabálysértések döntő része a munkaszerződés, bejelentés nélküli foglalkoztatás volt. Az esetek kisebb részében külföldiek munkavállalási engedély nélküli foglalkoztatása, valamint színlelt szerződéssel történő alkalmazás volt a probléma. Az előbbi miatt 401 munkaadót vontak felelősségre 1124 munkavállaló, az utóbbi miatt 150 munkaadót 972 munkavállaló jogszabálysértő foglalkoztatásáért. Mindezért 3 540 határozattal 1 milliárd 182 millió forint bírságot szabtak ki.

Munkabiztonsági ellenőrzéseket több mint 17 ezer munkaadónál végeztek, 563 305 munkavállalóra vonatkozóan, három ágazatban. A mezőgazdaságban az ellenőrzött munkaadók 98 százalékánál találtak munkavédelmi előírásszegést. Jelentős arányt képviselt a szabálytalanságok között az egyéni védőeszközök meghatározásának hiánya, üzembe helyezésének elmaradása, a védőburkolat kockázatértékelés nem kielégítő színvonala.

Az élelmiszeriparban az ellenőrzött munkaadók több mint 91 százalékánál találtak jogszabálysértést. Itt a kockázatértékelés, az egyéni védőeszközök hiánya, a védőburkolatok nem megfelelő kialakítása okozták a legtöbb problémát, valamint a gépek minősége és a munkaköri alkalmassági orvosi vizsgálat hiánya.

Az építőipari vizsgálatokat főként a leesés elleni védelemre, a szállításra, az anyagtárolásra, a terhek emelésére koncentrálták. A vizsgálatok legfontosabb tanulsága, hogy az európai uniós tagság óta kötelező koordinátor alkalmazása, a biztonsági és egészségvédelmi terv készítése sok kívánnivalót hagy maga után.

Menedzsment Fórum/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!