3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem csak a kelet-európaiak számára jelent karrierlehetőséget a májusban megnyíló osztrák munkaerőpiac: egy hétfőn bemutatott felmérés szerint a fiatal osztrákok többsége is úgy gondolja, hogy álláshoz juthat a liberalizáció révén.

Az osztrák Európa-politikai társaság (ÖGfE) Bécsben bemutatott vizsgálata szerint a 25 éven aluli osztrákok 61 százaléka úgy látja, hogy a piac felszabadításával osztrákok számára is nyílnak munkalehetőségek a szomszédos, úgynevezett új - vagyis az Európai Unióhoz (EU) 2004-ben csatlakozott - tagállamokban.

Nagyjából 50 százalék - gyakorlatilag minden második osztrák fiatal - el is tudja képzelni, hogy Csehországban, Szlovákiában vagy éppen Magyarországon vállal munkát.

A közkeletű vélekedéssel szemben az osztrákok nem tartanak különösebben a május 1-jei munkaerőpiaci nyitástól; csupán 8 százalék véli úgy, hogy veszélybe kerülhet az állása, a túlnyomó többség, több mint 90 százalék viszont egyáltalán nem félti a munkahelyét a piacra belépő kelet-európaiaktól.

A felmérés készítői ezért úgy gondolják, hogy nélkülözni kellene a drámai elemeket a munkaerőpiaci nyitásról szóló nyilvános diskurzusban. Pánikkeltésnek nincsen helye a közbeszédben - szögezi le közleményében az osztrák Európa-politikai társaság.

A megkérdezettek fele arra számít, hogy májustól erőteljes munkaerő-áramlás indul Ausztria felé, ugyanakkor 49 százalék szerint a legális munkavállalás lehetőségének hatására visszaszorul a feketemunka jelensége. Pozitív a tervezett kormányzati intézkedések fogadtatása, a bécsi kormány arra készül, hogy keményen fellép a munkabérek letörésére irányuló kísérletek és az illegális foglalkoztatás ellen.

Az ÖGfE felmérésében 1.000 embert kérdeztek meg. Hétfőn bemutattak egy másik felmérést is, amelyben 500 osztrák vállalat személyzeti vezetőjét kérdezték a májusi nyitásról. Kétharmaduk szerint elsősorban az idegenforgalomban és a vendéglátásban jelenhetnek meg az új kelet-európai munkavállalók, a legkevésbé érintett terület pedig a pénzügyi szektor és a közszféra lehet.

A vállalatok várakozásai szerint főként szakmunkások, betanított munkások és segédmunkások kereshetnek állást Ausztriában május 1-je után. Az elhelyezkedést hátráltató tényezők között a válaszadók első helyen a nyelvtudás elégtelenségét, a második helyen az alkalmazott technológia hiányos ismeretét jelölték meg az osztrák felnőtt szakképzési szövetség felmérésében. Ugyanakkor a szervezet vezetője a kutatás bécsi bemutatóján hangsúlyozta, hogy az osztrák cégek valószínűleg alábecsülik a kelet-európai szomszédok német és angol nyelvtudását.

Májustól a közép-kelet-európai térség nyolc országának - Magyarország, Szlovákia, Szlovénia, Csehország, Lengyelország Észtország, Lettország és Litvánia - állampolgárai előtt nyílik meg teljesen a német és az osztrák munkaerőpiac. Németország és Ausztria az EU 2004-es bővítésekor 5+2 éves halasztást kért a munkaerőpiaci nyitásra, és ez jár le május 1-jén. A két "legújabb" tagország, Románia és Bulgária esetében a halasztás 2013-ig tart.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!