6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ma az építőiparban szinte csak az ár számít, véli Karikás György, az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI) vezérigazgatója. Bár szerinte a válság idején sem ugrott meg a minőségi problémák száma, szükségesnek tartja, hogy a beruházóknál a jövőben a jelenleginél sokkal fontosabb szempont legyen a minőség. Az mfor.hu által alapított és a Menedzserek Országos Szövetsége által támogatott Legjobb főnök díj nyertese az építőipar mellett vezetési elveiről, a Leisztinger Tamás birodalmához tartozó Eravisnál töltött éveiről és a főváros határában létrehozandó innovációs parkról is beszélt lapunknak adott interjúban.

- Az Ön által vezetett ÉMI elsősorban az építési célú termékek minősítésével, minőségellenőrzéssel foglalkozik, ami egy kívülálló számára első hallásra szürke, egyhangú feladatnak tűnik. Hogyan lehet egy ilyen területen nagyot alkotni - akkorát, hogy az elég legyen a Legjobb Főnök díjhoz?     

- Korábban az ÉMI egy hatóság típusú, kötelező eljárási helyként jelent meg az építő- és építőanyag iparban dolgozó cégek szemében. Az én küldetésem az volt, hogy ezt a szemléletet megváltoztassam, a cégek partnerként tekintsenek az ÉMI-re, amely segítségével kisebb kockázattal tudnak működni, és nagyobb lesz a versenyképességük. Ezt a célt az elmúlt öt-hat évben elértük, és üzleti alapon működő, nyereséges szolgáltatóvá nőttük ki magunkat. Fontos az is, hogy sikerült az építésügy innovációs erejévé válni - egyre többen fogadnak el minket az építési kultúra zászlóvivőjének, ami nagyon jó érzés.

A díjátadó - Karikás György és Király Béla, az mfor.hu lapigazgatója

- Talán nem túlzunk azzal az állítással, hogy az építőiparnak ma nagyon rossz imázsa van – sorra jönnek a hírek a szektorban uralkodó korrupcióról, kifizetetlen vállalkozókról, feketemunkások hadáról. Ön hogyan látja mindezt az ÉMI vezetői székéből?

- Ma korrupció tekintetében inkább a megbízói, semmint a kivitelezői oldalt kellene górcső alá venni - előbbinél sokkal nagyobb fegyelemre, szakszerűségre lenne szükség. Emellett az állami pénzekhez kötődő eljárásoknak is sokkal korrektebbnek kellene lenniük - nem tudtuk például elérni, hogy a közbeszerzések kiírásaiban egyértelműen előnyben részesítsék a jó minőségi tanúsítvánnyal rendelkező pályázókat.

- Szintén horrortörténeteket lehet hallani arról, miként és min spórolnak egyes lakásépítő cégek annak érdekében, hogy minimális szintre szorítsák le költségeiket. Mennyire érzi erősödő problémának a minőség hiányát az építőiparban?            


- Sok cég valóban lenyomja a költségeit, hogy a szűkülő kereslet miatt alacsonyabb áron lehessen értékesíteni a lakásokat. Emiatt gyakran minőségi problémák is fellépnek, én azonban nem látok erősödő tendenciát. Sőt, csökkent az "egy-egy lakóparkra született" projektcégek száma, amelyek felszámolták magukat, és magukra hagyták a lakókat gondjaikkal. Ma én inkább azt látom problémának, hogy egyes cégek a banki háttér problémái miatt nem bírják finanszírozni a projektet.

- A kivitelezők igényességét tekintve is ennyire jónak látja a helyzetet?

- Nem szívesen általánosítok. Vannak cégek, ahol az igénytelenség tetten érhető, és vannak, ahol nem. Tény, hogy ma sokkal inkább az ár, csak az ár számít. A megrendelő sok esetben összejátszik a kivitelezővel, csökkentik a színvonalat, hogy beleférjenek az adott pénzügyi keretbe. Ilyenkor csúsznak be problémák. Szeretném, hogy a beruházóknál a jövőben sokkal fontosabb szempont legyen a minőség. Remélem azt is, hogy az a közgazdasági alaptétel, miszerint a csökkenő keresletre a kínálat egyre jobb minőséggel reagál, előbb-utóbb a magyar piacra is érvényes lesz.

- Szintén sok kritika zúdul mostanában az állami szektorra, az ott uralkodó, finoman fogalmazva is átláthatatlan, zavaros viszonyok miatt. Ön, aki korábban magáncégnél is dolgozott, mit gondol: az állami vagy a magántulajdonos vár el nagyobb transzparenciát?       

- Nem az állami-nem állami tulajdon, hanem a hozzáértés és a felelősség mentén kellene meghúzni a választóvonalat. A vállalkozók szerint amúgy a körbetartozások egyik gerjesztője az állami szektor: sok esetben az állami megrendelések esetében nem történik meg időben a kifizetés, és ez terjed tovább az alvállalkozói körre. A magánmegrendelőknél viszont tisztábbak a viszonyok – aki ott be akarja csapni a másikat, annak a piacon hamar híre megy.    

- Ha már a magánszféránál tartunk: Ön 1993-tól 2001-ig vezette a munkás- és diákszállókat hotelekké átalakító Eravis Szálloda és Vendéglátó Rt.-t, amely a kilencvenes évek közepén Leisztinger Tamás ingatlanbefektető, az ország egyik leggazdagabb emberének tulajdonába került. Hogyan emlékszik vissza erre az időszakra?

-A céget anno még az én irányításommal vittük tőzsdére, és munkatársaimmal együtt szerettünk volna irányító többséget vásárolni benne. Leisztinger Tamás azonban megelőzött bennünket, és az övé lett a társaság részvényeinek többsége. Tény, hogy ő egy fiatal, abszolút üzleti fejjel gondolkodó befektető volt, ezzel a szemlélettel az én szocializációm sokszor került konfliktusba. Ugyanakkor mindig elismertem képességét a gyors és szakszerű döntésekben.

- Azóta átvett valamit ebből a szemléletből?

- Nem tudom. Próbáltam a saját értékrendem szerint kezelni az ügyeket. Ez arra volt elég, hogy három-négy évig együtt dolgozzunk. Abban, hogy végül eljöttem az EMI-hez, nyilvánvalóan benne volt, hogy ezzel kapcsolatban nem mindent vettem könnyen tudomásul. De ha majd nyugdíjba megyek, talán megírom ezt is, a privatizáció utáni világot, a fiatal magyar "burzsoázia" formálódásának történetét, lélektanát és konfliktusait a régi értékrenddel.

- Összességében Ön mit tekint úgymond ars poeticájának? Mi az, ami a szeme előtt lebeg, mielőtt meghozza döntéseit?


- Ragaszkodom a logikus, racionális, átlátható döntésekhez, és ezt próbálom vegyíteni humánus elemekkel. Egy dolgot nagyon nem viselek el, a sumákságot, a nyílt ellenkezést viszont igyekszem elfogadni, megérteni.

Összességében nem vagyok kőkeményen az üzleti élet és logika követője, nem lehet mindent árbevétellel és nyereséggel mérni. A munkavállalókkal is megfelelően kell bánni - nem csak humánus szempontok miatt, hanem a cég jövője érdekében is. Emellett persze szükség van fegyelemre, következetességre, megfelelő ösztönző- és követelményrendszerre - a munkatársaim zöme azt mondaná rólam: "Kemény ember a mi főnökünk".

Király Béla - Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!