3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa 68, hosszabb távú szerződéssel rendelkező helyi és körzeti rádió frekvenciadíját csökkenti jövőre - mondta a tanács szóvivője keddi, budapesti sajtótájékoztatóján.

Az új számítási módot azokra nem kellene alkalmazni, akiknek még 2012 után is él a szerződése, a médiatanács azonban múlt héten úgy döntött: 68 ilyen rádió mégis számolhat díjcsökkenéssel, míg 12 élő szerződéssel rendelkező rádió díjtétele nem változik, annak ellenére, hogy az új számítás szerint növelni kellene azt.

A döntés eredményeként a hatósághoz mintegy 85 millió forinttal kevesebb frekvenciadíj folyik be.

A szóvivő elmondta még: az új díjszámítási mód a mintegy 150 helyi és körzeti rádió - amelyből 59 pályáztatása folyamatban van, és 80 szerződése él még hosszabb távon - 80 százalékát kedvezően érinti.

Kiricsi Karola emlékeztetett arra is, hogy a díjtételi reformnak köszönhetően a médiatanács már az év elejétől átlagosan 25 százalékkal csökkentette a frekvenciadíj számítás alapjául szolgáló bázisdíjat. Míg korábban átlagosan 30 forintot fizetett egy rádió egy évre lakosonként, az idei évtől alkalmazott számítások szerint 2012 év elejére már csak átlagosan 23 forintot.

A jelenleg pályáztatást alatt álló 59 frekvencia esetében 44 rádió díja csökken, míg 15-é emelkedik. Az öt pályáztatás alatt lévő budapesti frekvencia közül pedig háromnál eredményez díjcsökkentést, míg kettőnél, a 95.3 és a 103,9 MHz-es esetében díjnövekedést. Kiricsi Karola kiemelte a két drágább budapesti frekvenciáért is 16 pályázó szállt versenybe.

Kollarik Tamás, a médiatanács tagja a tájékoztatón arról számolt be, hogy a 15 év feletti lakosság 87 százaléka hallgat rendszeresen rádiót, naponta átlagosan több mint négy órás időtartamban. A gazdasági válság a rádiós szektort igen nehéz helyzetbe hozta, a médiatanács ezért is tartotta fontosnak a díjtételek csökkentését és egységesítését, valamint a számítás átláthatóvá tételét.

Radetzky András, a Helyi Rádiók Országos Egyesületének elnöke arról számolt be, hogy a frekvenciadíj-reformot mintegy két évvel ezelőtt kezdeményezte az egyesülete még az Országos Rádió és Televízió Testületénél. A mintegy 60 tagot számláló tömörülés elnöke szerint ugyanis a csaknem 270 rádiót magába foglaló piacon számos ellentmondás élt.

Hozzátette: azt javasolták, hogy a díjszámításnál a hatóság vegye figyelembe a gazdaság eltartó képességét is. Hangsúlyozta: végre született egy olyan médiapolitikai döntés, amely a szinte 100 százalékos magyar tulajdonban lévő, mikro és kisvállalkozásokat tömörítő helyi rádiósok számára kedvező helyzetet teremt.  

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!