3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bizonyítékok hiányában felelőtlennek és alaptalannak nevezte a kínai Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) című vezető pártlap a McAfee amerikai számítógépes biztonsági cég minapi jelentésének sejtetését, miszerint egyetlen állam, nevezetesen Kína állna az elmúlt öt év kiterjedt kibertámadásai mögött.

A McAfee beszámolója szerint több mint hetven kormányzati, szervezeti és üzleti számítógépes rendszer támadása mögött vélhetően "egy állam" áll. A hírügynökségekben idézett James A. Lewis szakértő így nyilatkozott: "Minden jel szerint Kínáról van szó. Ki más kémkedne Tajvan ellen?"

Pekingben nem találták megalapozottnak sem a jelentést, sem a szakértői érvelést, s visszautasították a vádat, felelőtlennek nevezve azt. "A McAfee jelentés állami szereplőt említ a kiterjedt internetkémkedés mögött, de elemzése nyilvánvalóan nem állja meg a helyét" - jelenti ki a Zsenmin Zsipao, emlékeztetve arra, hogy a nemzetközileg intenzívebbé vált hackertámadások mögött a nyugati média rendre Kína "sötét kezét" láttatja.

A Global Times című kínai napilap által megszólaltatott elemzők szerint is alaptalanok, megbízhatatlanok az amerikai szakértők állításai, s úgy vélik, üzletpolitikai célokat szolgálnak. A jelentés hitelességét kérdőjelezi meg Li Vej (Li Wei), a nemzetközi kapcsolatok intézetének biztonsági szakértője, aki szerint az amerikai cég a saját jó hírét tette kockára azzal, hogy országokat vádol a biztonsági fenyegetéssel.

A Shanghai Morning Post című lap abszurdnak nevezi a feltételezést, és a nyugati médiát bírálja, amiért ismét "a kínai hackelés fenyegetésével" rukkolt elő.

A McAfee által felsorolt sértettek részben nyilvánosságra hozott listáján van az Egyesült Államok, Tajvan, India, Dél-Korea, Vietnám és Kanada kormánya, a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN), a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, továbbá egy sor vállalat, a védelmi szektorban érdekeltek éppúgy, mint a high-tech iparág képviselői. Mark Adams, a NOB szóvivője például ugyanakkor a The New York Timesnak úgy nyilatkozott, hogy nincs tudomásuk a McAfee által jelzett behatolásról a rendszerükbe.

A kínai kormánynak más internetes támadás során is komoly vádakkal kell szembenéznie, nem régiben a kínai külügyminisztérium hivatalosan is visszautasította a Google Gmail levelező szolgáltatása elleni hackertámadásban való részvételének vádját, és kijelentette, hogy az ilyesféle tevékenység egyáltalán nem támogatott az ázsiai ország részéről.

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!