2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kiábrándítóan kevés történt az egységes belső piac működésének javítása érdekében -- állapítja meg az Európai Bizottság a témával kapcsolatban most közzétett éves jelentésében.

A rossz eredmény azért különösen aggasztó, mert a belső piac a tavaly Lisszabonban beharangozott ambiciózus célkitűzés - miszerint az EU-nak 2010-ig a világ legversenyképesebb tudásalapú gazdaságává kell válnia -- teljesítésének kulcseleme.

A 2001 júniusáig tervezett 36 lépésből mindössze húsz (azaz 55 százalék) valósult meg -- összegzi a bizottsági jelentés. A dokumentum szerint mindez a tagországok, a bizottság és más uniós szervek közös felelőssége.

Frits Bolkestein, a területet felügyelő uniós biztos ugyanakkor elsősorban a liberalizáció folytatását gátló, illetve a már meghozott intézkedések gyakorlati alkalmazását szabotáló tagországok magatartását látja elfogadhatatlannak. Az éves jelentéssel egy időben közzétett nyilatkozatában kiemeli az egységes uniós szabadalmi védelem bevezetésének meghiúsulását.

Emiatt a szabadalmi védelmet kereső cégek Európában háromszor-ötször nagyobb költséget kénytelenek vállalni, mint az Egyesült Államokban vagy Japánban, ami komoly versenyhátrányt jelent -- hangoztatja Bolkestein. A brüsszeli illetékes a postai, valamint az energetikai és a közlekedési terület további liberalizációjának elmaradását is fájlalja.

A múlt hónapban rendezett stockholmi EU-csúcsértekezleten Franciaország megakadályozta, hogy kijelöljék az áram- és gázpiac teljes felszabadításának határidejét, Nagy-Britannia és Spanyolország pedig továbbra sem tudott dűlőre jutni a légügyi terület liberalizálását 1998 óta blokkoló gibraltári kérdésről - emlékeztet a Financial Times.

A jövő feladatairól szólva a bizottsági jelentés kiemeli az uniós szabadalmi direktíva megalkotását, továbbá a biotechnológiai újításokra, a társadalombiztosításra, a kiegészítő nyugdíjbiztosításokra és a szakképesítések elismerésére vonatkozó jogszabályok elfogadását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!