Ideje elkezdeni siratni az ír whiskey-t meg az ír söröket, a dublini kormány ugyanis beverte az első szeget az alkoholkereskedelem koporsójába. Írországban 2026-ban lép életbe az a szabályozás, ami szerint a boros és sörös palackok címkéin nagy piros betűkkel, az alkoholtartalmú italok minden egyes dobozán fel fogják tüntetni a májbetegségek, a rák és a terhesség alatti alkoholfogyasztás kockázatát – írja a Bloomberg.
Az iparág számára a könnyebbség érdekében Írország lehetővé teszi, hogy a figyelmeztetéseket matricákkal tegyék meg. A törvény egy áthúzott képet is előír, amelyen egy ivó terhes nő látható, valamint információt arról, hogy az ital hány kalóriát és mennyi alkoholt tartalmaz.
Az alkoholgyártók elég idegesek lettek a hír hallatán és többen is emlékeztettek, hogy a cigaretta és más dohánytermékek esetében is az írek léptek elsőként a világon, s mára az Európában már kötelező e termékek csomagolásán felhívni a figyelmet a veszélyekre. Ettől tartanak az alkoholgyártók is. Az Egyesült Államok és Mexikó a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) már jelezték is aggodalmaikat a jogszabály miatt. Argentína, Ausztrália, Chile, Kuba és Új-Zéland szintén fenntartásait fejezte ki a törvénnyel kapcsolatban, amelyet Írország májusban fogadott el. Az Európai Bizottság azonban zöld utat adott az íreknek, igaz, legalább kilenc bor- és sörtermelő tagország ellenezte az intézkedést.
A Coldiretti, Olaszország legnagyobb mezőgazdasági termelői szövetsége szerint az Írországban tervezett alkoholcímkék "pánikkeltőek" és "veszélyes precedenst" teremtenek. A Borászati Vállalkozások Európai Bizottsága szerint a figyelmeztetések "indokolatlan és aránytalan kereskedelmi akadályt" jelentenek.
Az írek ezért eltökéltnek mutatkoznak. "Ha az alkoholipar azt mondja, hogy 'nem várnának még egy kicsit', a válasz egy határozott nem" - mondta az ír egészségügyi miniszter, Stephen Donnelly.
Az alkoholfogyasztás tekintetében az OECD által mért 48 ország között Írország a 20. helyen áll , a 2021-es előzetes adatok alapján. Az Egészségügyi Minisztérium szerint 2019-ben majdnem minden 20. haláleset az alkoholnak volt tulajdonítható, míg a könnyű vagy mérsékelt alkoholfogyasztás szintje 2017-ben közel 23 ezer új rákos megbetegedést okozott.
Az Európai Bizottság már az elmúlt évben vizsgálta a tervezett jogszabályt, és nem emelt kifogást, mert Írország kimutatta, hogy a közegészségügyi célok indokolják a törvényt - közölte a brüsszeli testület szóvivője. A bizottság úgy ítélte meg, hogy az uniós egységes piacra gyakorolt hatás nem elég jelentős ahhoz, hogy aggályos legyen.
Februárban kilenc ország, köztük Franciaország, Olaszország és Spanyolország levélben kérte az Európai Bizottságot, hogy az ellenőrizze az ír törvény jogszerűségét. "Káros precedenst teremt a termékek szabad mozgására az Európai Unió különböző tagállamaiban" - áll a levélben. A többi ország Bulgária, a Cseh Köztársaság, Görögország, Szlovákia, Portugália és Magyarország volt. Arra vonatkozó kérdéseinket, hogy a magyar kormány mit kifogásol az írek lépésében, illetve abban, hogy a bizottság zöld utat adott az íreknek, elküldtük az agrártárca sajtóosztályához. A minisztérium válaszában kiemelte, hogy az alkoholfogyasztás visszaszorítása és a fiatalok alkoholfogyasztásának megelőzése természetesen kiemelt népegészségügyi cél, a javaslatot Magyarország a jelenlegi formájában azért nem támogatja, mert az a magyar kereskedelmi és gazdasági érdekekkel ellentétes, jelentősen korlátozza a belső piacot, akadályozhatja a magyar áruk nemzetközi kereskedelmét.
Írország 2022. júniusában nyújtotta be „A közegészségügyi (alkohol) (címkézés) 2022. évi rendelet tervezetét" a (EU) 2015/1535 irányelv szerinti notifikációs eljárásra amely eljárásnak a célja, hogy még megjelenésük előtt megakadályozza a belső piaci akadályok létrejöttét. A tagállamok a termékekre és az információs társadalom szolgáltatásaira vonatkozó tervezeteikről értesítést küldenek a Bizottság részére, amely az uniós jogszabályok tükrében elemzi ezeket a tervezeteket. A tagállamok a Bizottsággal azonos mértékben vesznek részt ebben az eljárásban, és az értesítésre megküldött tervezetekre vonatkozóan ők is kinyilváníthatják véleményüket.
Hazánk Olaszországhoz, Spanyolországhoz, Portugáliához, Franciaországhoz, Romániához, Horvátországhoz, Csehországhoz és Szlovákiához hasonlóan részletes véleményt fogalmazott meg, míg további tagállamok, Szlovákia, Lengyelország, Görögország, Lettország, Horvátország és Dánia észrevételeket fogalmaztak meg az írek rendelettervezetével kapcsolatban, így a notifikációs időszak 3 hónappal meghosszabbodott. A rendelettervezethez a tagállamok mellett 94 hozzászólás érkezett érdekképviseletektől és civil szervezetektől.
Az Európai Bizottság a tagállami vélemények és észrevételek ellenére sem fejezte ki fenntartását a rendelettervezettel szemben. A rendelettervezet nem tartalmaz kölcsönös elismerési záradékot, emellett a megfogalmazása pontatlan és aránytalan, a dokumentumban található figyelmeztetések nem tájékoztatják pontosan a fogyasztókat.
Számos alkoholipari szereplő, például az Európai Borászati Társaságok Bizottsága szerint a figyelmeztetések nem tesznek különbséget az alkoholfogyasztás és a mértékletes alkoholfogyasztás között. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint azonban nincs olyan biztonságos mennyiségű alkoholfogyasztás, amely nem befolyásolja az egészséget. Az alkohol legalább hétféle rákot okoz, köztük a leggyakoribb ráktípusokat, például a bélrákot és a női mellrákot - állítja az ügynökség.
Írország híresen úttörőnek számít egészségügyi kérdésekben. Az ország 2004-ben elsőként tiltotta be a dohányzást a munkahelyeken, bárokban és éttermekben. A lépés akkoriban nagy vitát váltott ki, de azóta Európa-szerte és számos más országban is követik. A British Medical Journal egyszer már "kirobbanó sikerként" jellemezte az írországi füstmentes kocsmákat és munkahelyeket. Hogy a világon elsőként bevezetett alkoholcímkézés ugyanilyen jól működik-e, még nem tudni.
"Meggyőződésem, hogy az elkövetkező években az emberek Írország példáját fogják követni, ahogyan a dohánytermékek esetében is tették" - mondta Donnelly egészségügyi miniszter. "Ez lesz a norma."
Ez egy uniós szabályozási kérdés.
A Magyar Sörgyártók Szövetsége nem esett különösebben kétségbe a hírtől, érdeklődésünkre a fenti, lakonikus rövidségű észrevételt tették, illetve átküldték az európai sörfőzők álláspontját – ebből arra következtetünk, hogy egyetértenek vele és ennyiben kommentálják a hírt.
Az európai sörfőzőket megdöbbentette Írország kereskedelmi akadályok felállítására és az EU egységes piacának figyelmen kívül hagyására irányuló lépése – reagált az ír lépésre a Brewers of Europe.
„Rendkívül kiábrándító, hogy a miniszter annak ellenére tette meg ezt a lépést, hogy nem kevesebb, mint 13 uniós és 10 nem uniós ország komoly aggodalmakat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy ez milyen hatással lesz az EU egységes piacán belüli és a harmadik országokkal folytatott kereskedelemre. Miközben senki sem vitatja Írország jogát a nemzeti alkoholpolitikák végrehajtásához, minden ország olyan megközelítést tartana elfogadhatónak, amely kevésbé zavarja a kereskedelmet” – mondják az európai sörösök.
A 23 ország aggályainak figyelmen kívül hagyása szerintük több jogsértés mellett történt, beleértve a kalória- és alkoholtartalomra vonatkozó tájékoztatásra vonatkozó meglévő harmonizált uniós jogszabályok megkerülését, valamint annak teljes figyelmen kívül hagyását, hogy az Európai Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy az egész EU-ra kiterjedő harmonizált megközelítést dolgozzon ki az alkoholtartalmú italokra vonatkozó egészségügyi figyelmeztetésekkel kapcsolatban.
A kereskedelem ilyen akadályainak megteremtésével Írország szerintük arra kényszeríti a sörfőzdéket, hogy eldöntsék, vállalják-e a többletköltségeket, valamint az Írország-specifikus címkézési rendszer adminisztratív és logisztikai terheit, vagy egyszerűen kivonuljanak az ír piacról.