A tavalyi 11,8 millió tonna után az idén 11,4 millió tonna körül lehet az uniós almatermés, ami 3,3 százalékos, enyhe csökkenésnek felel meg. A fajtákat nézve a Golden Delicious 11,7 százalékos, a Gala pedig 4,3 százalékos pluszt érhet el, ami 2,2 és 1,5 millió tonnás mennyiséget jelent. Ugyanakkor a Red Delicious 10 százalékos csökkenésre számíthat (617 ezer tonna), a lengyel "almakirály", a Red Jonaprince mennyisége 15 százalékkal 500 ezer tonna alá kerülhet - derül ki a szakmai világszervezet, a World Apple and Pear Association (WAPA) előrejelzéséből, amelyről a Fruitveb.hu számolt be.
A fő termesztő országok közül Lengyelországban a tavalyi 4,5 millió tonnás - rekordtermés után 4 millió tonnás mennyiséggel számolnak.
Az olaszországi termelők az idei csapnivaló időjárás ellenére is minimális csökkenésre számíthatnak, így is több mint 2,1 millió tonnás évet zárhatnak. Franciaországban viszont 8 százalékkal több, összesen 1,5 millió tonna alma teremhet 2023-ban.
Magyarországon fordulatot hozott ez az év: Magyarország a tavalyi katasztrofális év után csaknem megduplázza termelését, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 280 ezerről 550 ezer tonára nővekszik a mennyiség. Ez azért is kedvező, mert a környező országokban - a stagnálásra számító Románia kivételével - mindenhol visszaesés várható.
Mennyibe kerül?
A Privátbankár.hu Árkosár-felmérése - amely a hipermarketek árai alapján készült - júniusban azt mutatta, hogy az alma ára több mint 14 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Ugyanakkor a Központi Statisztikai Hivatal inflációs kosara szerint az alma országos átlagára júniusban kilónként 529 forint volt, szeben az egy évvel korábbi 457 forinttal, ami 16 százalékos drágulást jelent.