A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy az EU-Mercosur szabadkereskedelmi egyezmény elfogadása esetén az Európai Unió és a Dél-amerikai Közös Piac országai közötti vámok jelentős részét megszüntetné, és egy új, mintegy 800 millió fős piac jönne létre.
A tervezet alapján kezelhetetlen mennyiségben érkeznének az unióba kifogásolható minőségű, az európai termelési normáknak meg nem felelő agrártermékek, például baromfi- és marhahús, valamint cukor és méz – állította Nagy István.
Fotó: Depositphotos
Tükör elv
Hazánk továbbra is kiáll azon alapvetés mellett, hogy az EU és harmadik országok viszonylatában alkalmazni kell az úgynevezett tükörklauzulát. Eszerint az Európába beáramló termékeknek is meg kellene felelniük az uniós termelési és nyomon követhetőségi szabályoknak, ennek hiányában jelentősen sérülne a hazai és az uniós agrártermelés – hangsúlyozta a miniszter.
Kifejtette, Magyarország az uniós tagállamok között megkezdte azon szövetségesek keresését, akik szintén hasonló állásponton vannak hazánkkal. Szerencsére nem vagyunk egyedül: Ausztria, Írország, Hollandia, Románia és Olaszország is tiltakozik a megállapodás ellen. Az agrárminiszter emlékeztetett, hogy a francia tárcavezetővel már tavasszal egyeztetett, és egyetértettek abban, hogy a megállapodás jelenlegi formájában komoly veszélyt jelent az európai gazdákra, így Európa élelmiszer-önellátására is.
Nagy István kiemelte, a megállapodás megkötését jelen formájában nem támogatjuk, mivel az nem nyújt megfelelő védelmet az uniós és magyar termelők számára a Mercosurból és az Ukrajnából érkező mezőgazdasági importtal szemben.