Közzétette 2022-es évre vonatkozó beszámolóját az állami mintagazdaság. Amelyből egyértelműen az látszik, hogy sikerült folytatni a megkezdett jó tendenciát, és a 2019-ben elért 4,9 milliárd a 2020-as 7,7 milliárd, valamint a 2021-es 8 milliárd forintos forgalom után a birtok
a 2022-es évet 9,68 milliárd forintos értékesítésből származó nettó árbevétellel zárta.
A növekedés az adózott eredményben is meglátszott, hiszen a megelőző évben elért 375 millió forintos eredmény több mint két és félszeresét könyvelhette el az állami vállalat, és a 2022-es évet 993 millió forintos nyereséggel zárta. Ennek sorsa is eldőlt, a beszámolóhoz csatolt alapítói határozat szerint a nyereséget teljes egészében az eredménytartalékba helyezték, így a ménesbirtok nem fizet osztalékot.
A társaság fő tevékenységi körei 2022-ben nem változtak, ezek a következők:
- szántóföldi növénytermesztés
- állattenyésztés
- vetőmag feldolgozás
- mezőgazdasági szolgáltatás
- mezőgazdasági termék felvásárlás és kereskedelem
- erdő- és vadgazdálkodás
A cég jegyzett tőkéje a kiegészítő melléklet szerint 46,13 milliárd forint volt, 6 milliárd forintnyi további tőke pedig az évzáráskor még nem lett befizetve.
Két érdekesség is akadt
A talán leginkább szembeötlő változás 2022-re a cég beszámolójában az, hogy a 2021-ben még több mint 12,9 milliárd forintos bankszámla elapadt, és a tárgyév zárásakor bankbetétekben 554 millió forintot tartott a Nemzeti Ménesbirtok. Az, hogy mire költhették mindezt, nem derül ki egyértelműen a beszámolóból.
2022-ben a társaság tárgyi eszközeinek értéke jelentősen nőtt az előző évhez képest, például 16,1 milliárd forintot fordítottak beruházásokra, szemben a 2021-es 8,1 milliárd forinttal szemben, és az ingatlanok és kapcsolódó vagyoni jogok sorában is közel 5 milliárdos növekedés történt, egészen 18,14 milliárd forintra.
Hogy alakultak a fizetések?
A Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. részletesen elszámolt személyi jellegű ráfordításaival is, amelyek 2,85 milliárd forintot tettek ki, ebből 2,33 milliárd forint volt a bérköltség.
Az állami mintagazdaság összesen 456 embert foglalkoztatott, a részükre 2,3 milliárd forintnak megfelelő összeget fizettek ki, mindez azt jelenti, hogy az átlagos bruttó fizetés havonta 420 ezer forint körül alakulhatott.
A vezető tisztségviselők és a felügyelőbizottság díjazása pedig a következőképpen alakult:
Elégedett lehet a cég
Összességében tehát a beszámoló egyértelműen azt mutatja, hogy stabilan működött a 2022-es évben a ménesbirtok, ezzel pedig saját maguk is tisztában voltak. A kiegészítő mellékletben így írtak minderről: „a korábbi évek tőkeemelésnek köszönhetően a Társaság pénzügyi-jövedelmi helyzete stabil. A kötelezettségeinknek határidőben eleget tudtunk tenni, a fizetőképességet semmi sem veszélyeztette. Az alaptevékenység jövedelmezősége és a meglévő támogatások biztosítják azon közfeladatok forrásait is, amelyek nem produkálnak pénzügyi eredményt.”
Lázár János és a ménesbirtok
A céginformációs adatbázisban feltüntetettek szerint egyébként 2022 augusztusáig Lázár János jelenlegi építési és közlekedési miniszter még kormánybiztosként felügyelte a cég működését, azóta pedig a tavaly május óta a tulajdonjogokat gyakorló, 2021 októberében bejegyzett Jövő Nemzedék Földje Alapítvány kuratóriumi elnökeként vehet részt a működésben.
Lázár János a június 14-én tartandó Klasszis Klub Live! vendége lesz, az eseményről bővebb információkat és a regisztráció lehetőségét az alábbi linken találják: