A kender az egyik legrégebben ismert ipari növény, amelyet táplálkozás céljára és rostjáért is termesztettek. A honfoglaló magyarok is ismerték a kendert és feldolgozásának lehetőségeit. A magyar kenderipar az 1950-es és 1960-as években élte fénykorát, amikor a cukorrépa és a napraforgó után a harmadik legnagyobb területen termesztett ipari növény volt – derül ki a Kenderház.hu cikkéből.
A kender univerzális növény: a papíripartól a ruhaiparon át a gyógyszeripar számos területen használják alkotóelemeit. Termesztése azért szorult vissza, mert a mesterséges nyersanyagok háttérbe szorították.
Van azonban egy olyan tulajdonsága, ami a klímaváltozás korában szabályosan csodanövénnyé teszi. Sűrűbben nő, mint a többi növényfajta, négyszer nagyobb terméshozamot produkál, mint a fa. A fa 10-20 év alatt nő meg, miközben a kender négy hónap alatt aratásra kész, és ehhez a természetes trágyán túl nincs szüksége plusz segítségre.
Ennek alapján gondolják a növény hívei, hogy nagy szerepet játszhat a szén-dioxid-leválasztásban, azaz a felesleges szén-dioxid kivonásában a légkörből – derül ki a Hemp Today hírportál cikkéből. (A kender angolul hemp.)
Új iparág születik
A Carbon Dioxide Removal (CDR) a közeljövő egyik robbanásszerű növekedés előtt álló iparága. Az ágazatnak három szereplője van.
Az egyik azoknak a vállalkozásoknak a csoportja, amely szén-dioxid leválasztó technológiákat működtet, azaz kivonja a gázt a levegőből. A másik azoknak a vállalatoknak a köre, amelyek tevékenysége szén-dioxid kibocsátásával jár, és készek fizetni az előbbi cégeknek azért, hogy – közvetve – kivonják ezt a gázt a levegőből.
A harmadik csoportba a két fél kapcsolatát szervező vállalatok tartoznak. Ezek hozzák létre az üzlethez szükséges piacteret és gondoskodnak a szén-dioxid-leválasztás hiteles igazolásáról.
Itt jön a képbe a kender. Ez kínálja ugyanis a legkézenfekvőbb és leggyorsabb „technológiát” a szén-dioxid leválasztásához. A karbonelszámolásokat végző hamburgi HempConnect vállalkozás tanulmánya szerint a CDR szektornak nagyon gyorsan kell kifejlődnie, amiben a jelentős szén-dioxid-elnyelő kender termesztése jelentős segítséget nyújthat.
Az International Energy Agency (IEA), az OECD energetikai tanácsadó szervezete úgy becsli, hogy a CDR ipar 2050-re évi 100 milliárd dollár forgalmat produkáló ágazat lesz. (Ez nagyjából negyede az Apple tavalyi árbevételének.) Kifejlődését a klímaváltozás és az egyre költséghatékonyabb szén-dioxid-leválasztó technológiák fogják gyorsítani. A HempConnect szerint egy tonna szén-dioxid igazolt leválasztásának ára 100 dollár lehet.