3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kender manapság akkor kelti fel a sajtó érdeklődését, ha valakik vadkendert termesztenek marihuána illegális előállításához, pedig ez a száz éve elfelejtett növény kisebb csodára képes.

A kender az egyik legrégebben ismert ipari növény, amelyet táplálkozás céljára és rostjáért is termesztettek. A honfoglaló magyarok is ismerték a kendert és feldolgozásának lehetőségeit. A magyar kenderipar az 1950-es és 1960-as években élte fénykorát, amikor a cukorrépa és a napraforgó után a harmadik legnagyobb területen termesztett ipari növény volt – derül ki a Kenderház.hu cikkéből.

A kender univerzális növény: a papíripartól a ruhaiparon át a gyógyszeripar számos területen használják alkotóelemeit. Termesztése azért szorult vissza, mert a mesterséges nyersanyagok háttérbe szorították.

A ruhaipar is nagy kenderfelhasználó. Fotó: Depositphotos
A ruhaipar is nagy kenderfelhasználó. Fotó: Depositphotos

Van azonban egy olyan tulajdonsága, ami a klímaváltozás korában szabályosan csodanövénnyé teszi. Sűrűbben nő, mint a többi növényfajta, négyszer nagyobb terméshozamot produkál, mint a fa. A fa 10-20 év alatt nő meg, miközben a kender négy hónap alatt aratásra kész, és ehhez a természetes trágyán túl nincs szüksége plusz segítségre.

Ennek alapján gondolják a növény hívei, hogy nagy szerepet játszhat a szén-dioxid-leválasztásban, azaz a felesleges szén-dioxid kivonásában a légkörből – derül ki a Hemp Today hírportál cikkéből. (A kender angolul hemp.)

Új iparág születik

A Carbon Dioxide Removal (CDR) a közeljövő egyik robbanásszerű növekedés előtt álló iparága. Az ágazatnak három szereplője van.

Az egyik azoknak a vállalkozásoknak a csoportja, amely szén-dioxid leválasztó technológiákat működtet, azaz kivonja a gázt a levegőből. A másik azoknak a vállalatoknak a köre, amelyek tevékenysége szén-dioxid kibocsátásával jár, és készek fizetni az előbbi cégeknek azért, hogy – közvetve – kivonják ezt a gázt a levegőből.

A harmadik csoportba a két fél kapcsolatát szervező vállalatok tartoznak. Ezek hozzák létre az üzlethez szükséges piacteret és gondoskodnak a szén-dioxid-leválasztás hiteles igazolásáról.

Itt jön a képbe a kender. Ez kínálja ugyanis a legkézenfekvőbb és leggyorsabb „technológiát” a szén-dioxid leválasztásához. A karbonelszámolásokat végző hamburgi HempConnect vállalkozás tanulmánya szerint a CDR szektornak nagyon gyorsan kell kifejlődnie, amiben a jelentős szén-dioxid-elnyelő kender termesztése jelentős segítséget nyújthat.

Az International Energy Agency (IEA), az OECD energetikai tanácsadó szervezete úgy becsli, hogy a CDR ipar 2050-re évi 100 milliárd dollár forgalmat produkáló ágazat lesz. (Ez nagyjából negyede az Apple tavalyi árbevételének.) Kifejlődését a klímaváltozás és az egyre költséghatékonyabb szén-dioxid-leválasztó technológiák fogják gyorsítani. A HempConnect szerint egy tonna szén-dioxid igazolt leválasztásának ára 100 dollár lehet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!