2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

4 évvel ezelőtt közel 500 milliárd forintért vásárolta meg az állam az oroszoktól a Mol-pakettet. Pillanatkép a 2011-es giga-üzlet aktuális állásáról.

Majdnem napra pontosan 4 évvel ezelőtt vette meg az állam a Mol 21,2 százalékos tulajdonrészt biztosító részvénypakettjét az orosz Surgutneftegaztól. Ezért az akkori forintárfolyam és 22 463 forintos részvényár mellett 498,2 milliárd forintot fizettünk ki. Az "évforduló" apropóján, immár lassan hagyománnyá válik, hogy egy aktuális számítást végzünk, éppen milyen nyereséggel/veszteséggel áll ez az állami befektetés. Persze ez csak egy "pillanatkép", és nem realizált összegekről beszélünk, a valós nyereséghez vagy veszteséghez a részvények értékesítése kellene.

Cikkünk írásának pillanatában, szerdán kicsivel 11 óra után a Mol árfolyama 14 480 forint volt, ami 36 százalékos leértékelődést jelent a 4 évvel ezelőtti részvényenkénti vételárhoz képest. Ez pedig már előrevetíti az egyértelmű tényt: jelenleg még mindig (nem realizált) veszteséget könyvel el az állam a Mol-pakett 2011-es megvásárlásán.

Ez a részvényenkénti leértékelődés pedig a teljes csomagra vetítve 177,1 milliárd forintos veszteséget jelentene. Ugyanakkor az állam tulajdonosként a Mol osztalékából is részesül, ami az elmúlt 4 évben összesen 43,74 milliárd forint volt, ami a nem realizált veszteséget mindenképpen mérsékli.

Így tehát az osztalék figyelembevételével 133,32 milliárdos a nem realizált veszteség.

Ez a szint egyébként az egyik legkisebbnek tekinthető, hiszen például tavaly év végén az állam 210 milliárd forintos (nem realizált) veszteséget szenvedett el a paketten az osztalékok beszámításával együtt.

Az állam mára 24,74 százalékra növelte részesedését a Molban. Ez egyrészt átvett magánnyugdíj-pénztári vagyonban lévő részvényeknek köszönhető, részben pedig annak, hogy titokzatos módon 0,8 százalékhoz jutott hozzá 2011 év végén.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!