3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A legfrissebb adatok szerint az év második negyedévében az előzőnél valamivel kevesebb, 4612 lakóingatlant jelöltek kényszerértékesítésre. A helyzetet viszont teljesen megváltoztatja a harmadik Orbán-kormány első elfogadott törvénye a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról.

A Magyar Nemzeti Bank pénzügyi felügyeletének legfrissebb számai szerint idén a második negyedévben összesen 114 781 ingatlanból legfeljebb 6320-at jelölhettek a bankok kényszerértékesítésre.

Mint ahogy azt már mi is többször említettük, annak érdekében ugyanis, hogy a bedőlő devizahitelek miatt ne alakuljon ki az ingatlanpiacon egy túlkínálatot és áresést eredményező értékesítési hullám, 2011 júliusától kvótarendszert vezetett be a kormány. Ennek megfelelően 2011-ben a kvóta a fedezeti ingatlanállomány 2 százaléka volt, mely 2012-ben 3, 2013-ban már 4 és az idei évben 5 százalékra növekedett.

Tehát a kijelölhető maximum 6320-ból a második negyedévben 4612-t jelöltek ki. Ezzel a kvóta kihasználtsága 73 százalékos lett, ami egy hajszállal alacsonyabb az előző negyedévinél.

Igen ám, de a helyzetet most az mindenképp megváltoztatja, hogy a korábbi évekkel ellentétben ezúttal nem ér véget április végén a novembertől élő kilakoltatási moratórium. Ezt ugyanis az új ciklus első elfogadott törvényjavaslatával a devizahitelesek végső megmentéséig - lényegében határozatlan időre - meghosszabbították. Ez azt jelenti, hogy nem lehet kilakoltatni azt a devizahitellel rendelkező természetes személyt, aki:

  • nem jogosult más, beköltözhető ingatlanra,
  • nem önkényes lakásfoglaló,
  • akit nem sújtottak rendbírsággal,
  • és akit nem ítélt el bíróság hitelezéssel kapcsolatos visszaélés miatt.

A moratórium meghosszabbítását a már zajló végrehajtási eljárásokban is alkalmazni kell.

Így mivel a tavaly utolsó negyedévtől élt a "hagyományos" moratórium, az azóta kényszerértékesítésekre kijelölt ingatlanok tulajdonosainak az április végétől sem kell tartaniuk. Számszerűen 13 392 fedezeti ingatlant, adóst jelent, akiket határozatlan ideig biztos, hogy nem fenyeget az otthonuk elvesztése.

Érdemes azért ennek ellenére is egy pillantást vetni a kvóták megyék szerinti kihasználtságára. Míg ugyanis az első negyedévben még Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (82 százalék), Hajdú-Bihar, Pest megye a főváros nélkül és Budapest vezetett (utóbbiak egyaránt 80 százalékos kihasználtsággal), addig most egyedül a hajdúsági kihasznált kvóta-arány éri el a kereken 80 százalékot. A főváros nélküli Pest megyében 79 százalékos volt a kihasználtság, a dobogó harmadik fokán pedig 77 százalékkal osztozik három megye: Komárom-Esztergom, Borsod-Abaúj-Zemplén és Csongrád.

A legkevesebb ingatlant továbbra is Vas és Zala megyében fenyegetné kényszerértékesítés, itt a kvóta kihasználtsága egyaránt 51 százalékos.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!