A Bloomberg európai bankszektorra vonatkozó indexe tegnap 5,6 százalékkal esett, ezzel 2009 márciusa óta a legalacsonyabb értéket érte el. Ezzel párhuzamosan a bankközi piacon a hitelezési hajlandóság szintén 2009 tavaszán volt utoljára a mostaninál alacsonyabb.
A befektetők ismét elsősorban az eurózóna országai miatt aggódnak, erre utal, hogy hétfőn jelentősen emelkedtek a görög, a spanyol, a portugál és az olasz hozamok. (lásd: Zuhanó euró, szakadó bankpapírok, felrobbanó kötvénypiacok) "Egészen addig, amíg fennmarad a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy az intézkedések elég gyorsak lesznek-e és teljesen végrehajthatók, a piac is ideges marad" - mondta Josef Ackermann, a legnagyobb német pénzintézet, a Deutsche Bank vezérigazgatója egy frankfurti konferencián az eurózóna országaival kapcsolatban.
Az utóbbi napok-hetek piaci feszültségei további nyomást helyeznek a világ hét legfejlettebb országának vezetőire, akik a hét végén találkoznak Marseille-ben, egyre többen várják azt, hogy a G7-országok további lépéseket tesznek majd. "Ha nincs egy erős politikai irányvonal az eurózóna válságának megoldására, akkor nagyon bonyolult piaci szituáció alakulhat ki" - mondta Wolfgang Kirsch, a német DZ Bank vezetője a már említett frankfurti konferencia után.
"A helyzet sokkal drámaibb, mint 2008-ban" - mondta az eseményen a Bloomberg tudósítása szerint Ulrich Schröder, a német állam tulajdonában lévő KfW Group vezére. Szerinte az országok költségvetési problémái miatt nehezebb most a helyzet, mint három éve. A szakember szerint a bankok sincsenek még kint a veszélyzónából. Ackermann hozzátette: az európai pénzintézetek várhatóan nem fogják tudni vállalni azoknak a veszteségeknek a leírását, ami az állampapírokon keletkezik. A görög papírok kétéves hozamai például hétfőn kishíján 50 százalékig emelkedtek.
A német bankárok szerint az Európai Központi Bank (EKB) eddigi lépései arra voltak elegendők, hogy a bankok folytatni tudják működésüket akkor is, ha más pénzintézetektől és befektetőktől elapadnak a források. Ezzel gyakorlatilag meg lehet akadályozni a hitelpiac hasonló befagyását, mint ami a Lehman Brothers bedőlését követte.
"Európa kritikus pillanatban van, amit ha túl akarunk élni, akkor az északi országoknak, mint például Németország segíteniük kell a gyengébb országokat, ez az, amit most még nem akarnak" - emelte ki a Bloomberg kérdésére Neil Philips, a BlueBay londoni alapkezelő szakembere.
mfor.hu