3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Három évvel a Lehman Brothers bedőlése után a bankpapírok ismét nyomás alatt vannak a világ vezető tőzsdéin, a hitelek biztosítása új csúcson van, a bankárok pedig már arra figyelmeztetnek, hogy helyzet kísértetiesen hasonlít 2008-hoz. Egyesek szerint Európa kritikus időszakot él meg, melyben meg kell találni a kivezető utat.

A Bloomberg európai bankszektorra vonatkozó indexe tegnap 5,6 százalékkal esett, ezzel 2009 márciusa óta a legalacsonyabb értéket érte el. Ezzel párhuzamosan a bankközi piacon a hitelezési hajlandóság szintén 2009 tavaszán volt utoljára a mostaninál alacsonyabb.

A befektetők ismét elsősorban az eurózóna országai miatt aggódnak, erre utal, hogy hétfőn jelentősen emelkedtek a görög, a spanyol, a portugál és az olasz hozamok. (lásd: Zuhanó euró, szakadó bankpapírok, felrobbanó kötvénypiacok)  "Egészen addig, amíg fennmarad a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy az intézkedések elég gyorsak lesznek-e és teljesen végrehajthatók, a piac is ideges marad" - mondta Josef Ackermann, a legnagyobb német pénzintézet, a Deutsche Bank vezérigazgatója egy frankfurti konferencián az eurózóna országaival kapcsolatban.

Az utóbbi napok-hetek piaci feszültségei további nyomást helyeznek a világ hét legfejlettebb országának vezetőire, akik a hét végén találkoznak Marseille-ben, egyre többen várják azt, hogy a G7-országok további lépéseket tesznek majd. "Ha nincs egy erős politikai irányvonal az eurózóna válságának megoldására, akkor nagyon bonyolult piaci szituáció alakulhat ki" - mondta Wolfgang Kirsch, a német DZ Bank vezetője a már említett frankfurti konferencia után.

"A helyzet sokkal drámaibb, mint 2008-ban" - mondta az eseményen a Bloomberg tudósítása szerint Ulrich Schröder, a német állam tulajdonában lévő KfW Group vezére. Szerinte az országok költségvetési problémái miatt nehezebb most a helyzet, mint három éve. A szakember szerint a bankok sincsenek még kint a veszélyzónából. Ackermann hozzátette: az európai pénzintézetek várhatóan nem fogják tudni vállalni azoknak a veszteségeknek a leírását, ami az állampapírokon keletkezik. A görög papírok kétéves hozamai például hétfőn kishíján 50 százalékig emelkedtek.

A német bankárok szerint az Európai Központi Bank (EKB) eddigi lépései arra voltak elegendők, hogy a bankok folytatni tudják működésüket akkor is, ha más pénzintézetektől és befektetőktől elapadnak a források. Ezzel gyakorlatilag meg lehet akadályozni a hitelpiac hasonló befagyását, mint ami a Lehman Brothers bedőlését követte.

"Európa kritikus pillanatban van, amit ha túl akarunk élni, akkor az északi országoknak, mint például Németország segíteniük kell a gyengébb országokat, ez az, amit most még nem akarnak" - emelte ki a Bloomberg kérdésére Neil Philips, a BlueBay londoni alapkezelő szakembere.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!