4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az előző heti 14 százalék után ezen a héten is 10 százalék felett veszítettek értékükből a legnagyobb magyar bankpapír részvényei.

Eladási hullám söpört végig a részvénypiacokon a múlt héten, a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe és több vezető részvény árfolyama is másfél-kétéves mélypontokat érintett. A BUX értéke egy hét alatt 8,62 százalékot, 1.700 pontot zuhant, 18.032,49 ponton zárt pénteken. A vezető papírok mindegyikének hatalmasat esett az árfolyama és az esés nagy forgalommal párosult: a heti részvénypiaci adásvétel 142,4 milliárd forintot ért el az előző heti 113,7 milliárd forint után.

A BUX csütörtökön nap közben 17 ezer pont alatt is járt, legalacsonyabb záró értéke pedig 17.381 pont volt a héten. Ilyen alacsony szinten utoljára 2009. július végén zárt az index.


Az OTP részvények ára 4000 forint alá süllyedt, szerdán 3.852, csütörtökön 3.851 forint volt a papír napi minimuma, amire utoljára 2009. július 31-én volt példa. A Mol is bő másfél éves negatív rekordot döntött, 15.105 forintig esett szerdán nap közben az ára, legutóbb 2009. november 9-én járt a papír e szinten. Szerdán az OTP és a Mol kereskedését is szüneteltetni kellett néhány percre 10 százalékot meghaladó áresés miatt. A Magyar Telekom árfolyama történelmi mélypontra, 465 forintra esett a héten, a legutóbbi minimumát 2009. március 12-én állította be 472 forinton.

Nemcsak a BÉT, hanem a világ szinte valamennyi tőzsdéje megszenvedte a múlt héten meggyengült kockázatvállalási hajlandóságot. Az elbizonytalanodott befektetők ismét az arany és a svájci frank felé fordultak. A svájci frank euróval szembeni árfolyama megközelítette a paritást, de áttörni egyelőre nem tudta, a forinttal szemben pedig átmenetileg 273 forint fölé nőtt a frank árfolyama.

Hétfőn komoly veszteséget okozott a tőzsdéken, hogy a Standard and Poor's egy fokozattal leminősítette az Egyesült Államok addigi "AAA" szintű hosszú távú adósosztályzatát a növekvő költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmak miatt. Kedden kissé visszaerősödtek a tőzsdemutatók, majd szerdán következett az újabb lejtmenet, ekkor az európai bankok kerültek a találgatások középpontjába. Olyan híresztelések terjedtek el ugyanis, hogy Franciaország is kikerül a legjobb, "AAA" adósosztályzati körből. Csütörtökön a francia központi bank leszögezte, hogy az ország bankjai stabilak, és alaptalan minden ellenkező állítás.

A hét végére valamelyest megnyugodtak a tőzsdék, de az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy törékeny a piacok konszolidációja, ami inkább csak a túladott szintekről való visszapattanásnak tekinthető. Igazi javulást csak az hozhatna, ha a politikusok érdemi intézkedéseket hoznának az adósságválság kezelésére.

A vezető magyar papírok közül az OTP árfolyama 10,45 százalékot esett a múlt héten, miután az előző héten is 14 százalékos veszteséget szenvedett el. A bankpapír árfolyama jelenleg 4.200 forinton áll, heti forgalma 96 milliárd forint volt, az összforgalom 67,5 százalékát tette ki.

A Mol árfolyama 10,38 százalékkal 16.400 forintra zuhant, 25 milliárd forintos adásvételével a heti összforgalom közel 18 százalékát adta.

A Magyar Telekom árfolyama 6,84 százalékkal 490 forintra süllyedt, a távközlési papír heti forgalma 6,6 milliárd forint volt.

A Richter árfolyama egy hét alatt 4,68 százalékkal 34.400 forintra csökkent, 8,6 milliárd forintos forgalomban. Az Egis részvények ára 10,8 százalékkal csökkent, 15.700 forintot értek pénteken záráskor. Az Egis a múlt héten tette közzé tőzsdei gyorsjelentését. A gyógyszergyár a 2010. október 1-jén indult üzleti éve első kilenc hónapjában 11,52 milliárd forint konszolidált adózott eredményt és 95,87 milliárd forint árbevételt ért el. A profit 17,6 százalékkal csökkent, míg az árbevétel 10,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A harmadik negyedévben - az április-júniusi időszakban - a nyereség 55 százalékkal esett a bázishoz képest elsősorban a hazai gyógyszerpiaci jogszabályváltozások miatti egyszeri ráfordítások elszámolása, továbbá a pénzügyi eredmény kedvezőtlen alakulása következtében.

A kis és közepes kapitalizációjú papírok mutatója, a BUMIX 7,40 százalékot, 119 pontot veszített értékéből a múlt héten, pénteken záráskor 1.488,55 ponton állt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!