2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Piaci becslések szerint 25 milliárd dollárnak megfelelő jent adtak el a japán fizetőeszköz gyengítése végett a hét vezető ipari hatalom (G7) jegybankjai a hétvégi összehangolt intervenció során.

A Hetek központi bankjai azután szánták el magukat a több mint egy évtizede példátlan közös beavatkozásra, hogy a jen a japán földrengés- és szökőár-katasztrófát követő spekuláció hatására a II. világháború óta nem mért szintre, 76 jen közelébe erősödött a dollárral szemben. Az intervenció után az árfolyam 81 jen környékére gyengült vissza.

A szombati Financial Times szerint a meredek erősödés hátterében olyan spekulánsok álltak, akik arra vettek fel pozíciókat, hogy a japán biztosítóknak és más nagyvállalatoknak tőkét kell majd hazatelepíteniük a kárigények és az újjáépítési költségek fedezésére. A biztosítási ágazat kárigény-költségei a lap szerint elérhetik az amerikai Katrina hurrikán után kifizetett, 40 milliárd dollárt meghaladó eddigi rekordot.

A katasztrófa-veszteségek előrejelzésére szakosodott RMS nevű cég arról értesítette ügyfeleit, hogy 200-300 milliárd dollár közötti teljes gazdasági kárral számol. Ez a londoni Cityben eddig elhangzott becsléseknél jóval magasabb kárelőrejelzési sáv.

A Barclays Capital, az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport legfrissebb becslésében 12-17 ezer milliárd jenre (152-215 milliárd dollárra) tette a katasztrófa várható gazdasági költségeit. A ház saját prognózisa szerint az épületkárok 5-10 ezer milliárd jen között lehetnek; ez önmagában a japán GDP 1-2 százaléka.

A valószínűsíthető gazdasági veszteségek közül a Barclays Capital londoni elemzői kiemelték az általuk kétezer milliárd jenre becsült kieső magánfogyasztást és a feldolgozószektor ötezer milliárd jenre tehető termeléskiesését. A cég szerint az exportveszteséggel együtt mindez az éves japán GDP-érték 2,4-3,4 százalékának megfelelő összesített kárt és költséget jelenthet. Ennek alapján a Barclays Capital az eddigi 2 százalékról 1,7 százaléka rontotta az idei pénzügyi évre szóló japán gazdasági növekedési előrejelzését, változatlanul hagyta ugyanakkor a 2012-es japán pénzügyi évre adott, 1,8 százalékos növekedést valószínűsítő prognózisát.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!