A romló befektetői hangulat is hozzájárult a térségi valutákkal kapcsolatos óvatos magatartáshoz. A forint a zlotyval együtt gyengült, az esti órákra megközelítette a 281-es szintet.
Hétfőn a befektetők kisebb átcsoportosításba kezdtek a lengyel zlotyból más térségi valutákba, ennek főleg a viszonylag kis kockázatú cseh korona látta hasznát. Emiatt eleinte a forint is javult, majd visszaesett, miután a Magyar Nemzeti Bank ismét változatlanul hagyta alapkamatát. A döntés nem segített a magyar valutának, mert megfelelt a régebb óta beárazott piaci várakozásnak. Szintén piaci várakozások szerint Csehországban és Lengyelországban újabb kamatcsökkentés készül ezen a héten, és Romániában is a jövő héten.
A magasabb magyar hozam elvileg vonzó lehetne a nyugati alapok korábban kedvelt hozamelőnyjátéka (carry trade) számára, de a térségi valutákat általánosságban fékezi az utóbbi időben meggyengült globális befektetői hangulat - ami a nyugat-európai értéktőzsdék teljesítményén is meglátszik már -, és az euró viszonylagos gyengélkedése is, azzal összefüggésben, hogy az Európai Központi Bank e héten megkezdi májusban meghirdetett árveréseit egyéves refinanszírozási hitelekre.
A dollárral szemben - az euróval együtt - minden térségi valuta gyengült hétfőn. A hangulat romlásához hétfőn hozzájárult a Világbank új előrejelzése, amely szerint a világgazdaság idén akár 3 százalékkal visszaeshet a tavasszal jósolt, 1,7 százalékos mínusz helyett, ráadásul az európai és a közép-ázsiai fejlődő-felzárkózó országoknak a világátlagot meghaladó, átlagosan 4,7 százalékos GDP-csökkenést jósolt a nemzetközi pénzintézet erre az évre, a jövő évre pedig körülbelül 1,6 százalékos növekedést valószínűsített nekik.
A londoni bankközi piacon a forint hétfőn estefelé, 280,46-76/eurón, 0,70 százalékkal rosszabb volt a kora hajnalinál. A forint 202,54-93/dollár volt, 1,93 százalékkal rosszabb a kora hajnalinál.